Sierakowice. Kaszubska Sobótka na polsko - ukraińską nutę

niedziela, 24 czerwca 2018 r., 12:05
fot. DS

W duchu polsko - ukraińskim odbyła się tegoroczna Sobótka w Sierakowicach. Gminny Ośrodek Kultury na znak solidarności z licznie zamieszkującymi tereny gminy Sierakowice obywatelami Ukrainy, zaprosił na imprezę kapelę ze Lwowa. Na plakacie promującym wydarzenie umieścił też zaproszenie w języku ukraińskim.

Jak mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach, nic tak nie jednoczy jak kultura i muzyka.

- To dobra okazja, aby się integrować. W naszej społeczności jest coraz więcej Ukraińców, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy, stąd nasze zaproszenie. Oczywiście mocno trzymamy się też tradycji kaszubskich - mówi Judyta Kroskowska.

Nie zabrakło sobótkowego ogniska, tradycyjnie imprezę otworzyła też inscenizacja ścięcia kani. Niegdyś Kaszubi w Noc Świętojańską poza rozpalaniem ogniska, puszczaniem wianków i szukaniem kwiatu paproci, mieli jeszcze jeden zwyczaj - ścinali głowę kani. To ptak, który podkradał gospodarzom drób i uważany był za powód wszelkich nieszczęść. Tym razem sąd nad symboliczną kanią przygotował wejherowski teatr kaszubski Zymk.

Na scenie zaprezentowali się Galicia Folk Band ze Lwowa w polsko - ukraińskim repertuarze oraz Gdańska Grupa Folkowa, która wprowadziła morski i szantowy klimat. Dzieci mogły korzystać z darmowych dmuchańców i malowania twarzy.

Kolejną imprezą Gminnego Ośrodka Kultury będzie Festiwal Kultury Łowieckiej, który zaplanowano na 14 lipca. Jednak inauguracja festiwalu odbędzie się tydzień wcześniej, 6 lipca. Wówczas organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy pn. "Pasja Naturalnie", autorstwa Stowarzyszenia Porcelanki. Z okazji otwarcia wystawy wystąpi Wolna Grupa Bukowina. Wszystko odbywać się będzie w Drewnianym Zabytkowym Kościele, początek o godzinie 18.00.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.