Wmurowali kamień węgielny pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Kartuzach

niedziela, 24 czerwca 2018 r., 15:03
fot. MD-Z

W sobotę w południe w Kartuzach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach.

Budowa pomnika jest inicjatywą członków kaszubsko-pomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP. Na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego prócz gospodarzy, przybyli poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy, którym bliska jest ta inicjatywa.

- 23 czerwca to data, która złożyła się z obchodami Dnia Ojca. To ku czci ojca polskiej niepodległości odbywa się ta uroczystość. Jako piłsudczycy wiemy, że ojców polskiej niepodległości było więcej, ale głównym motorem sprawczym był Józef Piłsudski - mówił Tomasz Kocent, prezes kaszubsko-pomorskiego oddziału związku

Tomasz Kocent odniósł się również do miejsca, w którym pomnik stanie.

- Dzisiejsza data oraz miejsce, w którym się znajdujemy są nieprzypadkowe. Za trzy dni, 26 czerwca przypada święto 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w naturalny sposób łączy Kaszubów i Kaszuby z postacią naszego patrona. 26 czerwca 1920 kaszubski pułk stoczył swój pierwszy bój, przeżył chrzest bojowy w wojnie polsko-bolszewickiej podczas bitwy pod Bobrójkami. Dla nas piłsudczyków tutaj na Kaszubach pułk to bardzo ważna formacja i czcimy jej pamięć - podkreślał.

Jak poinformował, okręg kaszubsko-pomorski 10 lutego podjął uchwałę, na mocy której ogłosił rok 2019 rokiem 66 pułku na terenie objętym działalnością oddziału. Piłsudczycy wystąpili też do wojewody pomorskiego, by inicjatywę rozszerzyć na całe województwo pomorskie.

Wraz z aktem erekcyjnym i kamieniem węgielnym pochodzącym z rodzinnego domu marszałka w Zułowie na Litwie w fundamentach znalazły się również ziemia przywieziona z Zułowa oraz lokalna prasa.

Akt erekcyjny podpisali poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP Stanisław Śliwa, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz - Kazimierz Socha-Borzestowski, burmistrz Kartuz Grzegorz Gołuński, ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza, Leon Czerwiński, współwykonawca pomnika, oraz Tomasz Kocent.

Po podpisaniu aktu i symbolicznym "wmurowaniu" kamienia węgielnego głos zabrał prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP, generał związku Stanisław Śliwa.

- "Naszą największą siłą jest nasza wiara. Strzeżcie jej i rozwijajcie ją" - powiedział marszałek Józef Piłsudski. Stanął w szeregu dziejowych obrońców wiary. Należy mu się wielka wdzięczność nie tylko narodu polskiego, ale całej chrześcijańskiej Europy i świata. Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie jako syn Józefa i Marii z Bilewiczów. Całe swoje życie poświęcił na dojście państwa polskiego do niepodległości i do niej doprowadził. Dając Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Marszałek Piłsudski to wielka postać, twórca naszej umiłowanej Ojczyzny. Z wielkim wzruszeniem przyjąłem informację, że w Kartuzach powstanie pomnik marszałka, bo tu był od dawna czczony przez piłsudczyków - mówił generał związku piłsudczyków.

Głos zabrała również poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

- Ten piękny dzień trwale zapisze się na kartach historii naszego pięknego miasta. Oto dziś, w roku, kiedy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości inicjujemy powstanie pomnika wielkiego polskiego patrioty i architekta naszej wolności. Ponad 80 lat po śmierci jego nazwisko wciąż wzbudza mnóstwo emocji, jego liczne dokonania są żywo dyskutowane, a jego rola w walce o niepodległą ojczyznę jest niemożliwa do przecenienia - mówiła posłanka.

- Z niecierpliwością będę wyczekiwała na dzień, w którym marszałek Józef Piłsudski na stałe zagości w przestrzeni publicznej tej kaszubskiej perełki, jaką niewątpliwie są Kartuzy i swym żołnierskim okiem będzie mógł doglądać, jak polskość kwitnie w sercach kolejnych pokoleń - dodała.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.