Stężyca kwestowała na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego

niedziela, 24 czerwca 2018 r., 19:12
fot. DS

Można było smacznie zjeść, wziąć udział w rajdzie rowerowym, obejrzeć pokaz siłaczy amatorów, bawić się razem z przebojowymi paniami z kół gospodyń wiejskich, ale przede wszystkim wesprzeć zbiórkę na Kartuskie Hospicjum Domowe. Festyn "Żonkil Kwiatem Nadziei" w Stężycy odbył się już po raz 13.

Żonkil w Stężycy gości od wielu lat i zawsze wspierał swoim działaniem Hospicjum im. ks. Dudkiewicza w Gdańsku. Tym razem pieniądze zebrane podczas festynu, przekazane będą na działalność hospicjum w Kartuzach.

- Hospicjum kartuskie jest hospicjum domowym, ale już się zmienia. Zapewne niebawem będzie hospicjum stacjonarnym i bardzo dobrze. W naszej branży nie ma konkurencji. Bardzo się cieszymy, że hospicjum się rozwija, bo potrzeby są ogromne. W Gdańsku mamy trzy hospicja domowe, a stale kolejka oczekujących na miejsce pacjentów waha się pomiędzy 50 a 80 osób. Im więcej hospicjów powstanie, tym lepiej dla nas wszystkich - tłumaczyła Barbara Szynaka, koordynator wolontariatu opiekuńczego w Gdańsku.

Aby zbiórka na rzecz kartuskiego hospicjum była jak najbardziej efektywna, w organizację imprezy włączyła się spora grupa działających na terenie gminy Stężyca kół i stowarzyszeń.

- Bardzo się cieszymy, bo mamy tutaj koła gospodyń z Sikorzyna, Szymbarku, Klukowej Huty, Stowarzyszenie Kaszubianki, Wolontariat 50+ i bardzo wielu wolontariuszy. W tym roku po raz pierwszy zaangażował się też Oktan oraz kartuscy motocykliści. Dołożyliśmy starań, aby ta impreza dotyczyła całej gminy. Tak, żeby wszyscy myśleli o działalności hospicjum. Skoro mamy zdrowie, możemy wspomagać, tych którzy tego potrzebują - tłumaczyła Hanna Stencel, koordynator wolontariatu.

Podczas niedzielnej imprezy mocno swoją obecność zaznaczyły panie z kół gospodyń wiejskich, które na scenie prezentowały swoje programy artystyczne, a poza nią częstowały żurkiem, kiełbaskami i karkówką z grilla, chlebem ze smalcem oraz całą gamą słodkości. Kilkadziesiąt osób wystartowało też w Rajdzie Po Życie. Symbolicznie w imieniu chorych i potrzebujących przejechało kilkunastokilometrową trasę na rowerze.

- Nagraliśmy też kolejną żonkilową płytę pt. "Zakochani by trwać". Dzisiaj odbył się koncert pod taką samą nazwą. Po wielu latach powrócił też Stężycki Stolem, czyli pokazy siłaczy amatorów - dodała Hanna Stencel.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.