Absolutorium dla wójta Sulęczyna z wyrzutami za nieukończoną budowę przedszkola w Mściszewicach

wtorek, 26 czerwca 2018 r., 16:01
fot. AL

Ośmioma głosami "za", przy pięciu głosach przeciwnych wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza uzyskał absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zanim jednak doszło do głosowania, nie obyło się bez burzliwej dyskusji, a momentami i przepychanki słownej między radnymi. Poszło o głównie o nieukończoną budowę przedszkola w Mściszewicach.

Podczas wtorkowej sesji sulęczyńscy radni pochylili się nad jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku, a mianowicie przyjęciem sprawozdania z wykonania planu finansowego za rok 2017. Ani komisja rewizyjna ani Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała uwag co do realizacji ubiegłorocznego budżetu gminy Sulęczyno i oba te organy zawnioskowały o udzielenie z tego tyłu absolutorium wójtowi Bernardowi Gruczy.

Innego zdania była za to część radnych, która wytknęła włodarzowi samorządu błędy. Burzliwą dyskusję rozpoczął radny Łukasz Treder.

- Czy komisja rewizyjna ma wiedzę na temat niezrealizowanych inwestycji i przedawnienia planów wykonania zadań - pytał radny Treder.

- Owszem, komisja rewizyjna posiada taką wiedzę. W przypadku przedawnionych planów są to projekty na Nowe Osiedle-Węsiory i Borowiec. Co do szkoły Mściszewicach, myślę, że nie musimy wracać do tego tematu, gdyż jest to priorytet całej rady, a nie tylko komisji rewizyjnej - odparła Zofia Jereczek, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

- Gdyby chodziło o zagłosowanie za absolutorium tylko dla pana, panie wójcie, to bym zagłosował dwoma rękami, bo się pan starał. Za upoważnienie jednak urzędnika, który nie ma autorytetu i nic sobą nie reprezentuje, przynosi wstyd mnie, panu i całemu mojemu sołectwu, nie mogę panu dać absolutorium. Powracając do tematu budowy szkoły w Mściszewicach. Fundamenty były zalane na zimę. Jesienią, kiedy mieliśmy rozpocząć inwestycję, okazało się, że urzędnicy nie byli gotowi z dokumentami. Znowu zawinił pana pracownik. Nie wiem, kto jest pana doradcą, ale nie mogę tego poprzeć. Dziękuję jedynie za to, że nie pracuje już on w urzędzie - podnosił wiceprzewodniczący Bogdan Malek.

- Chciałbym podziękować panu wójtowi i skarbnikowi za to, że wreszcie zostałem wysłuchany. Zaległości z tytułu ściągania opłat zmniejszyły o 2,8 proc, gdzie zawsze mieliśmy tendencję wzrostową. W inwestycjach niezrealizowanych pojawia się jednak temat budowy przedszkola w Mściszewicach. Jest to dla nas wszystkich trudny temat. Mając pieniądze, nie mając decyzji. Jesteśmy w takim samym położeniu jak przed rokiem, a nawet i gorszym. W ubiegłym roku mieliśmy zagwarantowane pieniądze i były, ale wszyscy wiemy jak to się skończyło. Była to niemała kwota, bo 1,8 mln zł. Teraz stoimy przed dylematem. Jest to największy problem tej kadencji - podkreślał z kolei radny Kazimierz Gawin.

W pewnym momencie dyskusja przerodziła się w przepychankę słowną pomiędzy radnymi. Emocje ostudził przewodniczący rady.

- Wszyscy na te inwestycje pracujemy, więc proszę nie mówić, że wszystko jest źle. Nikt nie jest nieomylny. Każdy popełnia błędy, najważniejsze, by wyciągał z nich wnioski. Zakończmy temat i zróbmy wszystko, aby to przedszkole powstało, by rozpocząć je budować jeszcze w tym roku - zakończył dyskusję Kazimierz Gliniecki.

Ostatecznie radni stosunkiem głosów osiem "za" i pięcioma przeciw udzielili wójtowi Bernardowi Gruczy absolutorium.

- W imieniu całej rady chciałbym podziękować za wykonanie budżetu 2017 i życzyć, aby wszystkie rozpoczęte inwestycje udało się zrealizować. Myślę, że cała rada będzie pana w tych działaniach wspierała - mówił Kazimierz Gliniecki, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.