Maks. Słup na środku nowej drogi - jest już słynny w całej Polsce

środa, 27 czerwca 2018 r., 13:13
fot. MD-Z

Niecodzienny widok można zastać na trasie Maks-Sznurki w gminie Chmielno. Na środku nowo budowanej drogi stoi słup. Za jego sprawą inwestycja stała się sławna w całej Polsce.

Budowa drogi łączącej Maks i Sznurki jeszcze nie została ukończona, a trasa już znana jest na cały kraj. A wszystko za sprawą słupa energetycznego, który znalazł się na samym środku nowej jezdni. Zdjęcie słynnej już inwestycji trafiło do grupy "Inżynierowie Budownictwa Pomorze" na Facebooku i błyskawicznie rozprzestrzeniło się po sieci. Udostępniono je kilkaset razy, a internauci komentowali je m.in. w ten sposób "czysty Bareja", "tzw. Zemsta Projektanta" czy "powiedz, że to nieprawda". Sprawą zainteresowały się nawet ogólnopolskie stacje telewizyjne. Z zapytaniem o inwestycję zwróciliśmy się do wójta.

- Na razie się tym słupem nie przejmuję, bo mamy jeszcze trochę czasu na dokończenie inwestycji. Wiadomo, że drogi ze słupem na środku nie odbierzemy - mówi Jerzy Grzegorzewski, wójt Chmielna.

Jak słup znalazł się na środku nowej drogi? Przed rozpoczęciem rozbudowy, miała szerokość czterech metrów, a słup znajdował się na jej krawędzi. Nowa jezdnia łącznie ze ścieżką rowerową będzie miała osiem metrów szerokości. Wykonawca na razie położył pierwszą warstwę wiążącą, by przykryć podbudowę drogi. Kolejna pojawi się dopiero po przesunięciu słupa.

- Wykonawca wystąpił do Energi o uzgodnienia co do przesunięcia słupa. W dokumentacji drogi przewidziano oczywiście takie rozwiązanie. Nie jest tak, że Energa o tym nie wiedziała. Niestety młyny biurokratyczne mielą powoli. Żeby przesunąć słup trzeba skorzystać z pomocy podwykonawcy uprawnionego do tego typu zadań,a to wymaga podpisania stosownej umowy, na którą potrzeba zgody działu inwestycji Energii w Gdańsku. Obecnie na nią czekamy - wyjaśnia wójt.

- Wykonawca ma swoje terminy i nie chciał opóźniać prac. Poza tym droga jest już w połowie utwardzona i zalana warstwą wiążącą asfaltu. Dalsze prace na kolejnym odcinku wymagają wjazdu ciężkiego sprzętu. Zdecydowano więc wylać pierwszą warstwę, by pojazdy nie niszczyły już wykonanej podbudowy. Dopiero, gdy słup zniknie pojawi się użytkowa, ścieralna warstwa asfaltowa - dodaje.

Do tematu będziemy wracać.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.