Jak zadbać o zdrowy sen? 4 proste porad, dzięki którym będziesz się wysypiać

piątek, 29 czerwca 2018 r., 12:29
fot. nadesłane

Każdy z nas potrzebuje średnio 8 godzin snu dziennie. Pozwala on zachować zdrowie i zregenerować nasze ciało i umysł. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z zaśnięciem? Zanim sięgniesz po leki na bezsenność, sprawdź co możesz zrobić na własną rękę. Poznaj 4 proste porady, dzięki którym będziesz się wysypiać.

Wybierz wygodne łóżko

Aby znacznie podnieść jakość swojego snu, musisz zainwestować w wygodne łóżko. Nie może być ono za miękkie lub za twarde, gdyż w ten sposób nabędziesz się bólu kręgosłupa. Obecnie rynek mebli sypialnianych jest naprawdę duży, więc jest w czym wybierać. Odwiedź sklep internetowy z łóżkami lub zwróć się o pomoc bezpośrednio do producenta łóżek https://berkehome.pl/. Warto pomyśleć o łóżku drewnianym, naturalne materiały, jak drewno, sprzyjają komfortowi snu. Równie dobrze sprawdzi się funkcjonalne łóżko z pojemnikiem lub łóżko tapicerowane. Nie mniej istotny jest wygodny materac, który dopasuje się do kształtu Twoich pleców, ograniczy przenoszenie drgań (bardzo istotne, jeśli na łóżku śpisz z partnerem) oraz zapewni dodatkowe podparcie dla najcięższych partii ciała.

Zadbaj o świeże powietrze

Na co najmniej 10 minut przed snem otwórz okno w sypialni, to pozwoli przewietrzyć pomieszczenie. Zbyt suche, ale też zbyt wilgotne powietrze utrudnia sen. Dlatego też zadbaj o odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni. Kiedy cierpisz na alergię, zrezygnuj z dywanu, firan, a nawet zasłon. Zadbaj o hipoalergiczną kołdrę i poduszki. Myj też regularnie podłogę, ponieważ nic tak jak jak kurz nie uprzykrza wypoczynku. W miarę często zmieniaj pościel i pierz ją w 60°C. Czy wiesz, że podczas snu do pościeli przenika nawet pół litra potu? Wilgoć to idealne środowisko sprzyjające roztoczom. Zadbaj zatem o dobrą cyrkulację w Twojej sypialni.

Wyłącz wszystkie sprzęty

Badania naukowe dowodzą, że jasne światło emitowane przez ekrany naszych telefonów i komputerów może znacznie opóźnić moment zaśnięcia. Blask telefonu "mówi" naszemu mózgowi, by pozostał on w trybie czuwania, co uniemożliwia nam głęboki sen. Podobnie reagujemy na światło słoneczne, które informuje nas o tym, że zaczął się już nowy dzień. Jednak nasz mózg nie odróżnia światła naturalnego od sztucznego, dlatego na godzinę przed planowanym snem wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne: telefon, tablet, komputer i telewizor, to zapewni spokojny sen.

Zadbaj o aktywny tryb życia

Regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta gwarantuje zdrowy sen. Odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia sprawia, że sen staje się głębszy i dłuższy. Problemy z bezsennością dotykają głównie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli każdego dnia na wysiłek fizyczny przeznaczymy minimum 30 minut, szybko zauważymy efekty. Nie masz czasu na siłownię? Nic nie szkodzi, zamiast windy wybierz schody, od czasu do czasu do pracy wybierz się rowerem, nie jedź autobusem lub tramwajem, gdy masz tylko dwa przystanki do celu. Takie małe zmiany nie tylko poprawią naszą kondycję, ale przede wszystkim zapewnią spokojny sen. Pamiętaj jednak sport uprawiaj nie później niż 3 godziny przed snem. Unikaj też substancji stymulujących takich jak kawa, herbata, alkohol i nikotyna. Nie chodź też spać z pełnym żołądkiem, to znacznie utrudnia zasypianie i sprawia, że szybko przybierzemy na wadze.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.