Susza bardzo daje się we znaki rolnikom w powiecie. Mogą składać wnioski o oszacowanie szkód

piątek, 29 czerwca 2018 r., 15:24
fot. internet/pixabay.com

Tegoroczna aura jest wyjątkowo niesprzyjająca dla wszelkiego rodzaju upraw. Przez suszę bardzo ucierpią zwłaszcza rolnicy. Wiele zbóż na polach jest wręcz wypalonych. Plony w tym roku będą znacznie niższe. Na terenie całego województwa trwa szacowanie strat. Właściciele gospodarstw, którzy ponieśli szkody mogą zgłaszać się do urzędów gmin.

- Sytuacja jest bardzo poważna w naszym powiecie. W powiecie wpływa bardzo wiele wniosków o oszacowanie strat wskutek suszy. Od poniedziałku komisje ruszają w teren - informuje Regina Kleina, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.

- Niektóre gospodarstwa mają straty sięgające od 30 do 50 proc. Susza najbardziej dotknęła zboża i trawy w drugim pokosie. Plon na pewno pewno będzie niższy. Straty dotkną też kukurydzę. Na pewno ucierpią na tym gospodarstwa, które mają bydło mleczne i mięsne, bo będzie brakowało dla nich paszy. Jej ceny na pewno pójdą w górę - dodaje.

W niektórych gminach sytuacja jest niezwykle trudna.

- Sytuacja jest wręcz tragiczna. Nasze pola znajdują się na wzgórzach. Trawa, zboża to masakra. Nie ma, co kosić. Kłosy są puste, ziarna na pewno nie będzie. Wzrost jest tak niski, że nawet skaczącego przez pole zająca widać. Całe szczęście, że zostały nam nadwyżki z ubiegłego roku, bo tak nie mielibyśmy czym żywić zwierząt. Nasze gospodarstwo jest małe, sytuacja będzie trudniejsza u rolników, którzy mają duże gospodarstwa - opowiada gospodarz z gminy Somonino.

Plony będą niższe również w gminie Sierakowice.

- Tegoroczny plon zbóż będzie nawet o połowę niższy. Widać to już po zbiorach trawy. Najbardziej ucierpiało zboże jare. Sytuacja jest trudna - mówi rolnik z Puzdrowa.

W powiecie kartuskim komisje do szacowania strat mają ruszyć w teren już w poniedziałek. W gminach trwa przyjmowanie wniosków od rolników. Do środy na terenie województwa pomorskiego działało już 60 komisji ds. szacowania strat w rolnictwie spowodowanych suszą.

- Na podstawie protokołów sporządzonych w wyniku prac komisji szacujących straty będzie możliwe dalsze postępowanie umożliwiające rolnikom skorzystanie z pomocy w postaci m.in. preferencyjnych kredytów bankowych na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych z dopłatą do ich oprocentowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opłacania bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowania zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na dogodne raty, przyznawaną przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, umorzenia lub zmniejszenia kwoty podatku rolnego, a także odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych, stosowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - informuje Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Premier zapowiedział również inne formy pomocy. By mogły zostać uruchomione, musi być znana skala zjawiska. Nastąpi to po analizie protokołów z prac wszystkich komisji szacujących straty.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.