Festiwal Ludzie dla Ludzi w Kartuzach - organizacje prezentowały swoją działalność

sobota, 30 czerwca 2018 r., 20:18
fot. MD-Z

W ramach obchodów Dni Powiatu Kartuskiego w sobotnie popołudnie odbywał się Festiwal Ludzie dla Ludzi. To wydarzenie, które daje możliwość poznania tych, którzy działają na rzecz innych w powiecie kartuskim. Na stoiskach przygotowanych przez NGO można było m.in. poznać zasady bezpieczeństwa podczas groźnych zjawisk pogodowych czy skorzystać badań kardiologicznych oraz warsztatów rękodzieła.

Pierwszy dzień obchodów Dni Powiatu Kartuskiego tradycyjnie dedykowany jest organizacjom pozarządowych. Te prezentują się podczas imprezy już od jedenastu lat. Trzy lata temu wydarzenie zmieniło nieco formułę i obecnie odbywa się jako Festiwal Ludzie dla Ludzi. Dla organizacji to nie tylko okazja do zaprezentowania swojej działalności, ale również wymiany doświadczeń między sobą.

- Jako rada organizacji pozarządowych przygotowujemy przestrzeń, by każdy, kto chce mógł tego dnia być z nami. Takie spotkania raz w roku mają ogromny sens. Trudno się dziś pracuje w organizacjach pozarządowych. Jest nam coraz ciężej być i istnieć. Festiwal to taka przestrzeń, w której możemy wszyscy się spotkać - powiedział Mariusz Florczyk, szef powiatowej rady organizacji pozarządowych.

Podczas tegorocznej edycji swoją działalność prezentowało dwadzieścia organizacji.

- Zaprosiliśmy więcej organizacji, jednak obecnie jest coraz więcej imprez, co też jest miłe i bardzo ciekawe. Każdy się gdzieś prezentuje, chce zaistnieć także lokalnie, a nie da się być wszędzie. Wydaje mi się, że taki dzień jak dziś niezależnie od tego, czy ktoś jest w Chmielnie, w Przodkowie czy bawi się z nami tu w Kartuzach to i tak wspólne święto nas wszystkich - dodał Mariusz Florczyk.

Na poszczególnych stoiskach można było poznać organizacje pozarządowe działające w najróżniejszych obszarach.

- Warto tu dzisiaj być, by pokazać, jak organizacje pozarządowe działają i jak, wiele jest ich w powiecie kartuskim. Nasz powiat słynie z liczby organizacji, jest ich tu ponad czterysta. Ta praca społeczna wciąż jest niedoceniana, a my chcemy pokazać, że to co robimy jest fajne i tym samym zachęcić młodych do działania. Dziś reprezentuję oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przywiozłam z sobą trochę eksponatów z Izby Regionalnej ze Zgorzałego, a także kaszubskie specjały - chleb ze smalcem i konfiturę truskawkową - powiedziała Zyta Górna ze Zgorzałego.

Na poszczególnych stoiskach można było m.in. zaczerpnąć informacji na temat sposobów rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, dotyczących niesienia pomocy dzikim zwierzętom, a także poznać szczegóły systemu ostrzegania pogodowego i zasady bezpieczeństwa podczas groźnych zjawisk pogodowych.

- Jako Fundacja MeteoPomorze przywieźliśmy ze sobą część naszego sprzętu, który codziennie używamy do tworzenia prognoz, jak i naszą trochę prowizoryczną terenową stację meteorologiczną z wiatromierzem, termometrem i higrometrem, a także materiały informacyjne i edukacyjne. Festiwal jest dobrą okazją, by pokazać mieszkańcom powiatu kartuskiego trochę bliżej naszą działalność. Wiemy, że większość naszych fanów to osoby z powiatów kartuskiego i kościerskiego, a siedzibę mamy w Lniskach, więc Kartuzy to nasz naturalny obszar działalności, dlatego też postanowiliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu - mówił Robert Marcinowicz z Fundacji MeteoPomorze.

Chętni mogli również skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i dowiedzieć się, jak zostać wolontariuszem i zaangażować się w aktywność społeczną.

Festiwalowi towarzyszyła zbiórka dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.