Pierwszy tegoroczny koncert "Żukowskiego Lata Muzycznego"

poniedziałek, 2 lipca 2018 r., 14:12
fot. Longina Templin

W niedzielne popołudnie rozpoczęła się IX edycja Festiwalu "Żukowskie Lato Muzyczne". Gościem inauguracyjnej imprezy była Krystyna Stańko, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. Oficjalne otwarcie ogłosili - burmistrz Wojciech Kankowski i ks. Krzysztof Sagan, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Żukowie.

W tym roku żukowski OKiS, organizator festiwalu, przygotował dla miłośników dobrej muzyki pięć lipcowych koncertów. Będzie można posłuchać jazzu, muzyki kameralnej, utworów operetkowych i z musicali.

- Okres letni to dla Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie czas intensywnej pracy. Organizujemy wówczas wiele imprez kulturalnych i sportowych, ale Żukowskie Lato Muzyczne to dla nas chwila wytchnienia i oddechu. Mam nadzieję, że i państwo czerpiecie radość z koncertów bez względu na to, czy akurat korzystacie z urlopowego wypoczynku, czy ciężko pracujecie - powiedziała podczas powitania Aleksandra Rogalewska - Kania, dyrektorka OKiS-u.

Krystyna Stańko wraz ze swoim zespołem zaprezentowała kilkanaście utworów. Większość z nich pochodziła z albumu Novos Anos, który nagrała w 2016 r. Publiczność miała też okazję wysłuchać jeden z utworów dopiero przygotowywanej nowej płyty, której nagranie planowane jest na jesień, a premiera odbędzie się w lutym przyszłego roku w Filharmonii Szczecińskiej.

Krystyna Stańko zaśpiewała m. in. Dindi, One Note Samba, So Nice, No More Blues, a także Pierwszą miłość Wisławy Szymborskiej.

Wokalistce towarzyszył zespół w składzie: Dominik Bukowski - wibrafon, Mikołaj Stańko - perkusja, Piotr Lemańczyk - kontrabas i Marcin Wądołowski - gitara.

- Staramy się, żeby muzyka, którą prezentujemy podczas "Żukowskiego Lata Muzycznego" była różnorodna. W najbliższą niedzielę zapraszamy na muzykę kameralną. Wystąpią Gedymin Grubba - klawesyn i Alexey Balashov - obój. Trzeci koncert (15 lipca) odbędzie w rytmie walczyka, czyli przeboje musicalowe i operetkowe w wykonaniu Pauliny Milczanowskiej i Rafała Majznera oraz instrumentalistek Baltic Trio. Sądzę, że kolejną ciekawą propozycją będzie projekt przygotowany przez Klaudię Szmidt, która opracowała piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Tak więc w czwartym koncercie 22 lipca jest okazja ich posłuchać - powiedziała nam Aleksandra Rogalewska - Kania, dyrektorka OKiS-u.

- Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert pt. Dźwięki Młodej Białorusi. Odbywa się on w ramach Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Do nas artyści zawitają 29 lipca. To będą występy muzyczne, śpiew i taniec - dodała.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.