Ruszył nabór wniosków do programów "Dobry Start" i "Rodzina 500+"

wtorek, 3 lipca 2018 r., 08:42
fot. archiwum/BK

Raz w roku, wszyscy uczniowie otrzymają wsparcie w wysokości 300 złotych. To efekt nowego programu rządowego "Dobry Start". Warunkiem pozyskania pieniędzy jest złożenie wniosku. 1 lipca ruszył nabór elektroniczny, w sierpniu będzie można składać podania w formie papierowej. Ci, którym zależy na szybkiej wypłacie środków, powinni skorzystać z możliwości wnioskowania za pośrednictwem internetu. Jednocześnie, tą samą drogą, można składać wnioski w programie "Rodzina 500+".

Program "Dobry Start", to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jedyne ograniczające kryterium to wiek.

- Wsparcie otrzymają uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Program nie obejmuje uczniów szkół policealnych oraz studentów. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności kryterium wieku jest wydłużone, do 24. roku życia - tłumaczy Dorota Bir, kierownik działu świadczeń rodzinnych Urzędu Gminy w Sierakowicach.

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". W obu przypadkach od 1 lipca, wnioski składać można też drogą elektroniczną, przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

- Warto złożyć wniosek poprzez stronę internetową lub chociaż w lipcu pobrać wnioski, którymi już dysponujemy, a w sierpniu je tylko dostarczyć. Wówczas unikniemy niepotrzebnego bałaganu. Jeżeli komuś zależy na jak najszybszej wypłacie środków z programu 300+, powinien złożyć wniosek elektroniczny za pośrednictwem banku lub strony ministerstwa. Wówczas te wnioski są u nas automatycznie rejestrowane i weryfikowane, a wypłaty możemy dokonać nawet jeszcze w lipcu - wyjaśnia Dorota Bir.

Ministerstwo zastrzega sobie jednak, że wypłata w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, nastąpi nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Aby załapać się na tegoroczną ministerialną wyprawkę, wniosek należy złożyć nie później, niż do 30 listopada. Lipiec i sierpień to również istotny czas w programie "500+". Przypomnijmy, że każdy świadczeniobiorca musi złożyć nowy wniosek.

- Żeby zapewnić sobie ciągłość wypłaty świadczenia, wnioski tradycyjną drogą muszą być złożone w sierpniu. Oczywiście i w tym wypadku zachęcam do korzystania z wniosków on-line - dodaje Dorota Bir.

W obu przypadkach obowiązuje zasada im szybciej, tym lepiej. Możliwość skorzystania z programu "Dobry Strat" upływa 30 listopada. Z kolei nieterminowe złożenie wniosku w programie "Rodzina 500+", będzie skutkowało tym, że na wypłatę świadczenia, rodzina będzie musiała poczekać. Od 1 sierpnia wnioski będzie można złożyć także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.