Nauczyciele kartuskiej Dwójki poszerzali swoje umiejętności w 5 państwach

wtorek, 3 lipca 2018 r., 13:12
fot. nadesłane/ Sp nr 2 Kartuzy

Nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach poszerzali swoje umiejętności poza granicami kraju. Zwiększone kwalifikacje językowe, poznanie nowych technologii, obcowanie z innymi kulturami to tylko część doświadczeń i umiejętności z jakimi wrócili kartuscy pedagodzy z programu "Wiedza Edukacja Rozwój"

Program "Wiedza Edukacja Rozwój" opiera się na dwóch filarach: poprawie funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych oraz interwencji w obszarach, dla których większą efektywność zapewni wsparcie z poziomu krajowego. Z tej opcji skorzystali nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach.

Projekt, który napisali nosił tytuł "Europejskie inicjatywy nauczycieli wzorem dla nowych pokoleń młodych Kaszubów". Został on dofinansowany w kwocie 125 tysięcy złotych. Rozpoczął się w 2016 roku i trwał aż do 30 czerwca 2018 roku.

W projekcie wzięło udział 13 nauczycieli, którzy zostali wybrani podczas procesu rekrutacji. Głównym celem projektu było wzmacnianie profesjonalnego profilu nauczycieli z "Dwójki", głównie w zakresie nauki języka obcego. Nauczyciele mieli okazję wyjechać na kursy do Malty, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Słowenii. Na kursach i warsztatach mieli możliwość poznać innowacyjnych metody nauczania oraz poznali skuteczne techniki komunikacji i przekazywania wiedzy w sposób uporządkowany.

Przed wyjazdem uczestniczyli również w kursach przygotowawczych z języka angielskiego, szkoleniach komputerowych i korzystali z rad osób, które podobne szkolenie przeszły na Malcie wcześniej i mogły podzielić się swoimi doświadczeniami.

Nauczyciele byli podzieleni na różne grupy i wyjeżdżali do innych państw. W kursie wziął udział również dyrektor "Dwójki", który skorzystał z projektu "European School Development: Planning and Managing Erasmus+ project". Pozwolił on mu poznać nowe struktury i finansowania programów Erasmus+.

O tym, że kurs przyniósł zamierzone cele, świadczy fakt, iż w pisaniu kolejnego projektu Erasmus+ 2018 "Dwójka" zajęła 51 miejsce na 740 napisanych w konkursie na kolejny projekt.

- Dzięki nowym technologiom, pogłębionej znajomości języka angielskiego prowadzone lekcje w szkole będą jeszcze bardziej atrakcyjne. Nauczyciele poszerzyli swoje kwalifikacje i integrowali się, co pozwoli na polepszenie pracy szkoły. Nastąpił również rozwój zawodowy i poznanie nowych metod nauczania. Nauczyciele rozbudzają kreatywność i motywację do zdobywania wiedzy przez uczniów, a także będą dzielić się wiedzą i zdobytymi doświadczeniami - podkreśla Andrzej karczewski, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej NR 2 w Kartuzach

- Kursy takie jak ten na Malcie, w Anglii, we Włoszech czy Hiszpanii są bardzo ważne dla nauczycieli - poszerzają horyzonty, wzbogacają wiedzę, doświadczenie, wzmacniają europejski wymiar szkoły. Erasmus + to piękna przygoda, którą trudno opisać, trzeba ją przeżyć i nadal kontynuować -podsumowuje.

Opr. Dominik Ropela
Nad./Sp nr 2 Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.