XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy startuje już 15 lipca!

wtorek, 3 lipca 2018 r., 15:41

Już 15 lipca nastąpi inauguracja tegorocznej, szesnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Podczas trzech odsłon festiwalu zagrają: Orkiestra Kameralna Progress, Tricolage, Almost Jazz Group, Armonia Lyrica, Tekla Klebetnica, Orkiestra Akordeonowa Daugavpil, czy Placido Domino JR - Volver Anima Tango.

W tym roku wcześniej niż zazwyczaj rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Inauguracja trzydniowej muzycznej uczty nastąpi już w niedzielę 15 lipca. Tradycyjnie pierwszy z koncertów odbędzie się w kościele św. Trójcy w Sulęczynie, a wystąpi podczas niego Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł (akordeon), Paweł A. Nowak (akordeon), Sławomir Koryzno (perkusja) oraz Bellcanti: Magdalena Chmielecka (sopran), Maria Malinowska (sopran) i Karolina Sołomin (sopran).

W związku z obchodami 100-lecia niepodległości w programie koncertu znajdzie się "Fantasia Polacca" Bogdana Precza zaaranżowana na akordeon i orkiestrę kameralną. Oprócz tego kompozycje J. F. Händla, J.Bawoła, dzieła operowe i musicalowe. Podczas koncertu odbędzie się również premiera kompozycji Antoniego Wojnara poświęconej ubiegłorocznej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami.

Druga odsłona festiwalu będzie miała miejsce w czwartek, 19 lipca w Restauracji Maraska w Sulęczynie. Wówczas dla publiczności wystąpią Tricolage (Daria Zaradkiewicz - wokal, Paweł A. Nowak - akordeon, Maciej Sadowski - kontrabas) oraz Almost Jazz Group (Paweł A. Nowak - akordeon, Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian, Maciej Sadowski - kontrabas). Gościnnie na perkusji zagra Grzegorz Aleksander Sycz.

Finał Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w sobotę, 21 lipca w sulęczyńskim amfiteatrze. Na scenie plenerowej pojawią się Armonia Lyrica, a więc nieszablonowe połączenie dwóch duetów z różnych muzycznych światów: Quasi una fantasia oraz Duo Ochwat&Zimka. Założony w 2010 roku zespół Quasi una fantasia tworzy dwoje utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). Kolejnym zespołem, który zagra dla publiczności zgromadzonej w amfiteatrze będzie Tekla Klebetnica - zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. Ich muzyka to połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. folk-crossover.

Gwiazdą wieńczącego festiwal koncertu będzie również Orkiestra Akordeonowa Daugavpils z Łotwy, który określany jest jako jeden z najlepszych tego typów zespołów w Europie. W orkiestrze grają uczniowie szkoły muzycznej I i II stopnia, studenci oraz nauczyciele. Orkiestra stworzyła szeroki repertuar, który obejmuje różne gatunki, od muzyki klasycznej do tanga, jazzu i muzyki estradowej. Zespół w Danii, Republice Czeskiej, Polsce, Białorusi, na Litwie, w Estonii, Rosji, Niemczech i Finlandii.

Na finału finału wystąpi z kolei Placido Domingo JR. Ten meksykańsko-hiszpański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny zaprezentuje program "Volver Anima Tango". Na scenie obok niego stanie Annalisa Biancofiore oraz Buenos Aires Cafe Sextet prowadzony przez akordeonistę i bandoneonistę Cristiano Lui.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zabytkowych akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka i ekspozycja akordeonów Marek Scandalli i Fisitalia.

Więcej szczegółów na temat festiwalu można znaleźć na stronie akordeony.net.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.