W sobotę Kaszubi będą świętować w Luzinie z prezydentem Andrzejem Dudą

środa, 4 lipca 2018 r., 10:05
fot. archiwum/AL

Światowy Zjazd Kaszubów już w sobotę. Impreza, która jest organizowana na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa, w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Jej gospodarzem będzie gmina Luzino. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Przedsięwzięcie gromadzi tysiące osób. Święto muzyki kaszubskiej to jedna z największych, plenerowych imprez w naszym rejonie. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi, a także do nawiązania nowych znajomości. Co roku inne miasto gości przybyszów z różnych zakątków Kaszub. Jest to możliwość promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata.

Tym razem miejscem spotkania będzie Luzino, a wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11. w kościele św. Wawrzyńca w Luzinie. Po nabożeństwie odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej profesowi Gerardowi Labudzie.

Dalsze uroczystości odbędą się na boisku Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki. Tam oficjalnym otwarciu jubileuszowego 20. Zjazdu Kaszubów na scenie zagoszczą zespoły folklorystyczne, czy kaszubskie kapele. Pojawią się między innymi: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Zespół Fucus, Black Bigeps, czy Kaszubski Zespół Pieśni i tańca "Sierakowice".

W programie przewidziano też pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty rękodzieła ludowego, turniej w gry w Baśkę, czy Mistrzostw Świata Kaszubów w piłkę nożną sześcioosobową.

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła udział Andrzeja Dudy w sobotnim Zjeździe Kaszubów. Głowa państwa ma wziąć udział w nabożeństwie, odsłonięciu pamiątkowej tablicy, jak również oficjalnym otwarciu zjazdu, podczas którego ma wygłosić przemówienie.

Jak co roku mieszkańcy Kaszub Południowych i Środkowych na Zjazd przybędą Transcassubią! Pociąg wyrusza już o 5.11 z Chojnic. Zanim ta najbardziej kaszubska bana dojedzie do celu, po drodze zabierze mieszkańców m.in. Brus, Kościerzyny, Żukowa, Gdańska czy Gdyni.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, za przejazd Transcassubią pobierana będzie opłata w wysokości 10 złotych. Specjalny bilet będzie można nabyć u przedników partów ZKP, w biurze Zrzeszenia w Gdańsku lub u banowych w Transcassubii w dniu Zjazdu. Dzieci do 15 lat podróżują bezpłatnie.

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.