Somoniński ZSP realizuje projekt "Zawodowcy w europejskiej szkole"

środa, 4 lipca 2018 r., 12:02
fot. nadesłane

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w ramach programu Erasmus Plus realizuje projekt pod nazwą "Zawodowcy w europejskiej szkole". Projekt skierowany jest do uczniów II i III klasy kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa, żywienia i usług oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodach kucharz oraz branży mechanicznej, elektrycznej, usługowej oraz budowlanej.

Trzydziestu uczniów tej szkoły będzie miało nie tylko pracowite, ale bardzo ciekawe wakacje, spędzą je bowiem na stażu w kilku europejskich krajach. Dwie grupy odbyły już staże w Belgii i w Niemczech, a pozostali wraz ze swoimi opiekunami wybierają się do Portugalii, Hiszpanii, na Maltę oraz do Turcji.

Celem projektu, na który placówka otrzymała dofinansowanie w kwocie 89877 euro, jest wzrost jakości kształcenia w oparciu o europejska strategię umiędzynarodowienia ZSP w Somoninie. Główne działania obejmują organizację staży dla 30 uczniów przy współpracy sześciu partnerów zagranicznych.

- W projekcie opieramy się na sprawdzonych partnerach, z którymi współpracujemy już wiele lat, ale zgodnie z założeniami strategii zaprosiliśmy do realizacji tego projektu firmę z Portugalii. Staże dla uczniów klasy wielozawodowej odbywały się w lokalnych zakładach rzemieślniczych wybranych przez szkołę z Niemiec - mówi Elżbieta Świętoń, dyrektorka szkoły.

Podjęte przez szkołę przedsięwzięcie daje możliwość poszukiwania indywidualnej ścieżki dla szkoły, jak i ścieżki rozwoju dla uczniów w ramach organizacji projektów unijnych. Dzięki temu uczniowie mogą nabywać doświadczenie nie tylko w branży gastronomiczno - hotelarskiej czy innej branży usługowej na rynku pracy w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Mają też szansę na porównanie jak wygląda kształcenie w kraju, a jak wygląda w innych państwach europejskich. To dobry sposób na przygotowanie przyszłego absolwenta do jak najlepszego funkcjonowania zarówno na rynku regionalnym, krajowym jak i europejskim.

- Jako dyrektor nie tylko angażuję się w realizację projektów, ale również uczestniczę z młodzieżą w stażach jako opiekun. Jest to dla mnie niezwykłe doświadczenie i za każdym razem kiedy wyjeżdżam z grupą co najmniej dwa razy w roku, poznaję tych uczniów z zupełnie innej strony. Jacy oni są, dostrzegam problemy wychowawcze, których w szkole nie zauważam, ale zauważam jedno, to co mówią mi pracodawcy, że dzisiaj nie tak ważne jest podwyższanie kompetencji zawodowych, ale niezwykle istotne są kompetencje personalne i społeczne. Chodzi o punktualność, odpowiedzialność, współpracę w grupie, czyli z tym, z czym my się na co dzień borykamy. I nad tym przede wszystkim trzeba w przyszłości popracować. Im więcej poszukujemy źródeł kształcenia, innego podejścia do rozwoju ucznia, tym lepiej - stwierdza szefowa somonińskiej szkoły.

- Współpraca z pracodawcami krajowymi i zagranicznymi to jest spojrzenie horyzontalne. Daje ono rekomendację, jak należy absolwenta przygotowywać. Te bezpośrednie kontakty z uczniem na stażu dają też refleksję i spostrzeżenia do pracy wychowawczo - dydaktycznej - dodaje.

Pieczę na projektem sprawuje powołany w szkole zespół projektowy. Projekt jest realizowany od 1 czerwca do 31 grudnia 2018 r.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.