Sierakowice. Rowerlove, czyli rowerowy projekt dla uczniów ze szkół podstawowych

środa, 4 lipca 2018 r., 13:00

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego spędzili weekend na rowerze. Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Sierakowice, którzy wzięli udział w projekcie Rowerlove, już planują kolejne wyprawy.

Trzydniowy rajd rowerowy odbył się dzięki środkom pozyskanych poprzez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia "Horyzont", które działa przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

- Zorganizowaliśmy trzydniowy rajd rowerowy dla uczniów szkół podstawowych Gminy Sierakowice. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa skierowana do młodzieży szkolnej. Trzydniowy rajd rowerowy to aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych. Rajd jest wyróżnieniem dla uczniów, ma promować alternatywny tryb życia, nasze szkoły i gminę Sierakowice - relacjonują pomysłodawcy rajdu.

Uczniowie nie musieli wnosić żadnej opłaty wpisowej. Każdego dnia czekał na nich ciepły posiłek oraz produkty, z których wspólnie przygotowywali śniadania i kolacje.

- Zaopatrzyliśmy też uczestników w wodę, soki i batoniki uzupełniające straty energetyczne. W szkole w Lęborku mieliśmy zapewniony bezpłatny nocleg. Nasze bagaże zostały przewiezione samochodem osobowym. Uczestnicy zostali dodatkowo ubezpieczeni na czas rajdu - tłumaczą organizatorzy.

W rajdzie mogli uczestniczyć wszyscy chętni, a warunkiem udziału prócz posiadania roweru i chęci, było nienaganne zachowanie i pozytywne oceny. Uczniowie do wyjazdu musieli być przygotowani, bo trzy dni spędzone na rowerze w niełatwym, kaszubskim terenie, to wyzwanie nawet dla doświadczonych cyklistów. Docelowym miejscem dla uczestników imprezy była Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku, w której od wielu lat prężnie działa grupa cyklistów pod okiem nauczyciela geografii Pana Romana Klassy i nauczycielki biblioteki Pani Donaty Skorupińskiej. Była to rewizyta, gdyż grupa z Lęborka już dwukrotnie gościła w sierakowickiej placówce.

- W ramach współpracy między szkołami uczestnicy projektu mogli wziąć udział w zajęciach integracyjnych oraz wymienić się doświadczeniami z tamtejszą młodzieżą. Mogli również obejrzeć prezentację przygotowaną przez opiekunów - organizatorów, którzy są doświadczonymi cyklistami i podzielili się swoimi doświadczeniami z wyprawy rowerowej "Szlakiem francuskim do Santiago de Compostela" - dodają organizatorzy.

Co ciekawe o swoich doświadczeniach i wrażeniach na bieżąco pisali na blogu rowerowym, którego nazwa znalazła się w nazwie projektu: "Weekend na rowerze z Rowerlove.pl".

Opiekunami, instruktorami, pomysłodawcami oraz autorami projektu są Wioletta Kuczkowska, Witold Sildatk oraz Jolanta Skierka.

inf. nadesłane, oprac. DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.