Weekend pod znakiem koncertów, Truskawkobrania i Zjazdu Kaszubów

czwartek, 5 lipca 2018 r., 16:09
fot. MD-Z

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem jubileuszowego, dwudziestego Zjazdu Kaszubów oraz Truskawkobrania. Nie zabraknie też koncertów muzyki kameralnej. Warto sprawdzić wszystkie propozycje i wybrać dla siebie najciekawszą.

Piątek

Otwarcie wystawy "Pasja?-Naturalnie!" i koncert Wolnej Grupy Bukowina

W piątek, o godz. 18 w Zabytkowym Kościele Drewnianym w Sierakowicach rozpocznie się wernisaż wystawy kolekcjonerskiej "Pasja?-Naturalnie!". Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie koncert "Wolnej Grupy Bukowina". Wydarzenie będzie wstępem do rozpoczynającego się tydzień później Festiwalu Kultury Łowieckiej w Sierakowicach oraz Ostrzycach.

Sobota

Zjazd Kaszubów

Tym razem miejscem spotkania będzie Luzino, a wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11. w kościele św. Wawrzyńca w Luzinie. Po nabożeństwie odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej profesowi Gerardowi Labudzie.

Dalsze uroczystości odbędą się na boisku Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki. Tam oficjalnym otwarciu jubileuszowego 20. Zjazdu Kaszubów na scenie zagoszczą zespoły folklorystyczne, czy kaszubskie kapele. Pojawią się między innymi: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Zespół Fucus, Black Bigeps, czy Kaszubski Zespół Pieśni i tańca "Sierakowice".

W programie przewidziano też pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty rękodzieła ludowego, turniej w gry w Baśkę, czy Mistrzostw Świata Kaszubów w piłkę nożną sześcioosobową.

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła udział Andrzeja Dudy w sobotnim Zjeździe Kaszubów. Głowa państwa ma wziąć udział w nabożeństwie, odsłonięciu pamiątkowej tablicy, jak również oficjalnym otwarciu zjazdu, podczas którego ma wygłosić przemówienie.

Truskawkobranie

W sobotę odbędzie się 43. edycja Truskawkobrania. Impreza rozpocznie się już o godz. 14.30. Na przybywających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na dobry początek zaplanowano blok animacji dla najmłodszych. W kolejnych odsłonach na scenie pojawią się artyści z Kartuskiego Centrum Kultury - zespół Essex. Tradycyjnie wystąpi również Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby. W programie również recital Anny Brzeskiej. Imprezie będą też towarzyszyć wybory Miss Kaszub Nastolatek Truskawkobrania. Na scenie podziwiać można będzie także widowiskową rewię taneczną Rising Stars Revue. Główne koncerty rozpoczną się około godz. 19. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Kamil Bednarek i Natalia Szroeder.

Letni Spacer po Kartuzach

W czasie wakacji, tak jak w ubiegłym roku, w każdą sobotę i niedzielę, odbywają się spacery po Kartuzach, które poprowadzą przewodnicy Polskiej Organizacji Turystyczno-Krajoznawczej. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miasta i jego zabytkowe obiekty, jak również dowiedzieć się o wszystkim tym, co dla Kartuz jest ważne. Przewodnik czekać będzie na osoby chętne na dworcu w Kartuzach o godz. 14.30, planowany czas spaceru to ok. 120 minut. Spacer jest bezpłatny i nie obowiązują na niego zapisy.

Niedziela

Żukowskie Lato Muzyczne

W niedzielę o godz. 16 na dziedzińcu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się kolejna odsłona Żukowskiego Lata Muzycznego. Podczas drugiego koncertu usłyszymy muzykę kameralną - obój i klawesyn. Wstęp wolny.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach

W niedzielę o godz. 17 na Rynku w Kartuzach odbędzie się pierwszy w tym roku koncert z cyklu Muzyka Świata. Publiczność wysłucha koncertu z muzyką bawarską wprost z austriackiego Tyrolu. Wystąpi zespół Kwaśnica.

Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę o godz. 19 w kartuskiej kolegiacie rozpocznie się 36.edycja Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią Mariusz Ryś na organach i Małgorzata Lasota - sopran.

Usłyszeć Chmielno

W niedzielę o godz. 19 w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie odbędzie się kolejna odsłona cyklu "Usłyszeć Chmielno". Podczas pierwszego koncertu wystąpią Jakub Garbacz na organach oraz Joanna Woszczyk - Garbacz, która zagra na flecie poprzecznym.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.