Tanecznym krokiem w kaszubski folklor

piątek, 6 lipca 2018 r., 10:53
fot. AL

Przez blisko rok zgłębiali tajniki tańca i ruchu scenicznego, pogłębiali swoją wiedzę na temat kaszubskiego folkloru, sztuki ludowej i polskich tańców narodowych. Siedemnaście osób skorzystało z zaproszenia Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego i wzięło udział w kursie tańca kaszubskiego. Ich roczna przygoda właśnie dobiegła końca. We wtorek odebrali certyfikaty poświadczające zakończenie nauki.

To był wyjątkowy kurs, dlatego też jego zakończenie również musiało być niebanalne. We wtorkowy wieczór 17 uczestników kursu tańca kaszubskiego spotkało się w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy, by podsumować roczną przygodę z tańcem, folklorem i sztuką ludową. Była to okazja nie tylko do przypomnienia sobie najciekawszych momentów z ostatnich dwunastu miesięcy, ale też zaprezentowania nowych umiejętności. Przywołane wspomnienia i momenty utrwalone na filmie z zajęć, wywołały salwy śmiechu, nie brakowało też momentów wzruszenia.

Pierwsze zajęcia odbyły się na przełomie września i października.

- Uczestnicy byli w różnym wieku, co początkowo było widoczne podczas treningów. Młodsi byli silniejsi, lepiej znosili trudy treningów. Z czasem te różnice się zatarły. Nasza roczna przygoda dobiegła końca. Dziś możemy powiedzieć, że mamy grupę ludzi, którzy po pierwsze nauczyli się tańczyć, nabrali pewnej świadomości swojego ciała i ruchu tanecznego. Dowiedzieli się też bardzo wiele ciekawych, cennych informacji na temat folkloru, sztuki ludowej oraz dotyczących polskich tańców narodowych - mówi Marek Czarnowski, instruktor kursu tańca.

Kurs trwał rok, a zajęcia odbywały się co drugi tydzień od piątku do niedzieli.

- To, co odróżniało ten kurs od innych, to przede wszystkim to, że uczestnicy nocowali razem. Zajęcia nie kończyły się więc z godziną zakończenia zajęć, czy odjazdu pociągu. Bardzo często dyskusje w tzw. podgrupach trwały do późnych godzin nocnych lub nawet wczesnoporannych - przyznaje Marek Czarnowski.

Podczas zajęć 17 osób, obecnych, jak i byłych członków zespołów ludowych oraz przyszłych instruktorów tańca i pracowników ośrodków kultury, poznało tańce kaszubskie spisane przez Pawła Szefkę. Uczestnicy projektu nie tylko poznali kroki tańców kaszubskich, ale też tańca klasycznego, towarzyskiego oraz polskich tańców narodowych. Zgłębiali tajniki anatomii, fizjologii ruchu, rytmiki, zasad muzyki, jak również estetyki i kompozycji tańca, a także tworzenia widowisk tanecznych.

- Poznali tę wersję najbardziej autentyczną tańca kaszubskiego, a jednocześnie zasady budowania współczesnej choreografii na scenę tak, by umieli stworzyć układ sceniczny. Bawiliśmy się w rysowanie schematów, a ich efektem było napisanie scenariusza widowiska opartego o obrzęd kaszubski oraz włączenie do tego repertuaru pieśni i tańca - podkreśla Marek Czarnowski.

- Mam nadzieję, że udało nam się również zaszczepić w kursantach nutkę pewnej improwizacji, umiejętności tańczenia użytkowego- podsumowuje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.