Kontrowersje wokół budowy ścieżek rowerowych w Sierakowicach

piątek, 6 lipca 2018 r., 14:55
fot. DS

Protesty mieszkańców ulicy Wojska Polskiego w Sierakowicach, najprawdopodobniej przyniosą oczekiwany efekt. Ich niepokój wzbudziła zwężona przez budowaną ścieżkę rowerową jezdnia. Decyzją wójta zostanie ona w newralgicznym miejscu poszerzona. Urząd uspokaja też mieszkańców ulicy Wybickiego - tam również droga zostanie zmodernizowana.

Powstające na terenie Sierakowic ścieżki rowerowe od jakiegoś czasu budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie ulicy Wojska Polskiego. Problem polega na tym, że ścieżka rowerowa, która budowana jest wzdłuż drogi, ma wpłynąć na dotychczasową szerokość jezdni. Jeszcze w czerwcu, niedługo po rozpoczęciu prac, mieszkańcy wnioskowali do urzędu o zaprzestanie robót. Szczególnie oburzony sytuacją jest Tomasz Grzenkowicz, który złożył w tej sprawie petycję do wójta.

- W obecnej chwili droga jest tak wąska, że trudno mijać się. Co będzie po zakończeniu inwestycji.(...) Zapytany o inwestycję Pan Tomasz Maszke z UG Sierakowice, oświadczył, iż droga będzie zwężona do ok. 4,5 m i będzie można mijać się wjeżdżające na ścieżkę rowerową (...). Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, ścieżkę rowerową można przekraczać tylko w poprzek, np. w celu dojechania do posesji, w żaden sposób nie można przemieszczać się po niej wzdłuż. Za powyższe przekroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł. Realizacja budowy przyniesie wiele problemów mieszkańcom, którzy posiadają pojazdy, także ciężarowe. Prosimy o rozwagę i odpowiedź - czytamy w piśmie skierowanym do wójta Sierakowic.

Tomasz Grzenkowicznie doczekał się odpowiedzi, prace wciąż postępują, a obawy mieszkańców nie maleją. Zapytaliśmy o tę sytuację Tomasza Maszke, kierownika referatu ds. Unii Europejskiej.

- Rozumiemy problem mieszkańców, szczególnie tych, którzy na ulicy Wojska Polskiego mają swoje firmy. Dlatego też podjęliśmy decyzję, że najwęższy odcinek tej drogi zostanie poszerzony. Teraz prowadzimy rozmowy z wykonawcą. Prace te powinny zakończyć się do października, razem z budową całej infrastruktury ścieżek rowerowych - tłumaczy Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej z UG w Sierakowicach.

- Planowane zwężenie na ulicy Wojska Polskiego powstanie na krótkim, niespełna 50 - metrowym odcinku. W tym miejscu samochody będą musiały się przepuszczać. Samochody będą musiały tutaj zwolnić, ale zważywszy na charakter zabudowy w tym miejscu, to jedynie pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo - dodaje Tomasz Maszke.

Budowa ścieżki rowerowej ruszyła też na ulicy Wybickiego. Już teraz mieszkańcy obawiają się o szerokość jezdni i o to, że zmieni się na niej organizacja ruchy. Urzędnicy uspokajają - nie będzie to ulica jednokierunkowa, bo zostanie zmodernizowana.

- Częściowo rozbierzemy chodnik, który znajduje się po drugiej stronie ulicy - zarówno na Wybickiego, jak i Derdowskiego. Pozostawimy jedynie tzw. pas bezpieczeństwa, a szerokość drogi wynosić będzie od 5 do 5,5 metra - tak jak do tej pory - wyjaśnia Tomasz Maszke.

Przypomnijmy, ścieżka na terenie Sierakowic swój początek będzie miała w okolicy parkingu gminnego przy ulicy Słupskiej. Następnie na sygnalizacji świetlnej skręci w ulicę Krasickiego, w kierunku ulic Mickiewicza i Bernarda Sychty. Stamtąd przejechać będzie można na teren Ołtarza Papieskiego i kościoła pw. św. Marcina, obok Zabytkowego Kościoła do ulicy Piwnej. Od stacji benzynowej ścieżka skręci w lewo do dworca PKP, gdzie do końca 2019 roku powstać ma węzeł integracyjny. Stamtąd przejdzie w ulicę Derdowskiego i Wojska Polskiego.

Łącznie na terenie miejscowości powstanie około czterech kilometrów ścieżek. Kolejny etap to budowa ciągu rowerowego od końca ulicy Wojska Polskiego do Kamienicy Królewskiej. Tam wybudowana zostanie droga i ścieżka, która poprowadzi rowerzystów do skrzyżowania przy piekarni w Kamienicy. To ponad trzykilometrowy odcinek.

Koszt inwestycji to 9.180.000 zł. W przyszłym roku wybudowana zostanie ścieżka z Sierakowic do Wygody Sierakowickiej oraz z Puzdrowa do Gowidlina.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.