Prezydent na XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie

sobota, 7 lipca 2018 r., 16:06
fot. AL

Tysiące Kaszubów z różnych zakątków świata przybyło w sobotę do Luzina, gdzie odbyła się XX edycja Światowego Zjazdu Kaszubów. To jedno z najważniejszych w roku wydarzeń dla mieszkańców i sympatyków regionu. Łączy tych, którzy są dumni ze swoich kaszubskich korzeni. Wspólnie z Kaszubami świętował prezydent RP Andrzej Duda.

Światowy Zjazd Kaszubów to święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z różnych zakątków globu. Corocznie organizatorem tego wydarzenia jest inna miejscowość. Przez lata zjazdy odbywały się m.in. w Lęborku, Pucku, Kartuzach, Wdzydzach Kiszewskich, Chojnicach, na Helu czy w Wejherowie.

Gospodarzem dwudziestej edycji imprezy było Luzino. Uczestnicy obchodów przyodziani w kaszubskie stroje i barwy, dzierżąc żółto-czarne flagi wyjątowo licznie stawili się na jubileuszowycch obchodach.

W XX Światowym Zjeździe Kaszubów wziął również udział prezydent RP Andrzej Duda.

- To rzeczywiśćie wyjątkowa okoliczność. XX Światowy Zjazd Kaszubów zbiega się z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę. To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie. Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi i tradycją wrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - podkreślał w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

- Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu. Kaszubi przez dzieje płacili za to srogą cenę. Chociażby w czasie II wojny światowej, Golgota Kaszubska, Lasy Piaśnickie, obóz koncentracyjny Stuthoff, ale zawsze była w waszych sercach wielka odwaga. To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie, którego za pomoc więźniom można było zginąć, a pomagaliście, także tutaj w Luzinie. Dziękuję, że tamte dni straszne, ale także i tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - kontynuował.

- Dziękuję wam za to jacy jesteście. Dziękuję wam za to, że w tych wartościach trwacie. Dziękuję wam za to, że je przekazujecie, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie - znów w strojach kaszubskich, znów mówiące w waszym języku. To jest niezwykła wartość waszej kaszubskości, a zarazem waszej polskości. Serdecznie wam za to dziękuję - mówił.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą. Po nabożeństwie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą profesowi Gerardowi Labudzie. Dalsze uroczystości odbyły się na boisku Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki. Tam oficjalnym otwarciu jubileuszowego 20. Zjazdu Kaszubów na scenie zagościły zespoły folklorystyczne, czy kaszubskie kapele. Pojawili się między innymi: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Zespół Fucus, Black Bigeps, czy Kaszubski Zespół Pieśni i tańca "Sierakowice".

W programie nie zabrało też dawnych rzemiosł i zawodów, warsztató rękodzieła ludowego, turnieju w gry w Baśkę, czy Mistrzostw Świata Kaszubów w piłkę nożną sześcioosobową.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.