Sierakowice. Rozpoczął się Festiwal Kultury Łowieckiej

niedziela, 8 lipca 2018 r., 10:00
fot. DS

Koncertem zespołu Wolna Grupa Bukowina oraz otwarciem wystawy "Pasja? Naturalnie!", rozpoczął się XV Festiwal Kultury Łowieckiej. Drewniany Zabytkowy Kościół w Sierakowicach, w sobotni wieczór wypełnił się miłośnikami poezji śpiewanej. To jednak początek festiwalowych wydarzeń - kumulacja nastąpi 14 lipca.

Festiwal Kultury Łowieckiej "Knieja" odbywa się od 15 lat. Przez pierwszych sześć, gmina Sierakowice współorganizowała go z Chojnicami. Od dziewięciu lat corocznym partnerem wydarzenia jest gmina Somonino. Niezmiennie festiwal przyciąga miłośników tematyki myśliwskiej.

- Kultura łowiecka jest tak długa, jak kultura naszego narodu. To nieodłączny jej element. Myślistwo i to, co się z nim wiąże, zawsze było głęboko wpisane w naszą kulturę. Jej upowszechnianie było naszą ideą kilkanaście lat temu, gdy ten festiwal powstawał - mówił podczas otwarcia festiwalu wójt, Tadeusz Kobiela.

Festiwal zainaugurowali sygnaliści z Klubu Sygnalistów Myśliwskich, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach, a kumulacyjnym punktem wieczoru był koncert Wolnej Grupy Bukowina. Tradycyjnie otwarciu festiwalu towarzyszył wernisaż wystawy. Tym razem jej bohaterkami są panie ze Stowarzyszenia Porcelanki. To grupa dziewięciu kobiet, która z pasją maluje na porcelanie.

- To wszystko co mamy do powiedzenia w naszym malarstwie, zawdzięczamy naszej założycielce, Marii Hoch. Dzięki niej w 2010 roku brałyśmy udział w międzynarodowym konkursie. Ku naszemu zdumieniu zdobyłyśmy tam trzy pierwsze nagrody. Zachęcone tym, co się wydarzyło, postanowiłyśmy wziąć udział w Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Malowania Porcelany, Ceramiki, Szkła i Emalii w Mediolanie w 2014 r. Chciałyśmy po prostu tam się pokazać, a znów zostałyśmy zaskoczone. Dostałyśmy puchar, który pozwoliłyśmy sobie zaprezentować na tej wystawie - opowiadała podczas otwarcia jedna z "Porcelanek".

W tej chwili panie pracują same, inspirując się wzajemnie i każda maluje w indywidualnym stylu. Wystawę "Pasja?Naturalnie!" będzie można podziwiać do końca września.

Sobotnie wydarzenia to dopiero początek festiwalowych atrakcji. W tym roku organizatorzy "Kniei" postanowili nieco odmienić formułę imprezy. Nabierze ona bardziej kameralnego charakteru, gdyż 14 lipca główne atrakcje przeniosą się na targowisko przy ulicy Piwnej w Sierakowicach, gdzie pokazy sokolników i rasowych psów myśliwskich będzie można oglądać w Ogródku Edukacyjnym.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - organizatorzy zapraszają do kącika przyrodniczego i do wzięcia udziału w konkursach. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotują myśliwskie specjały. Ogródek czynny będzie od 9 do 13. Równolegle w Drewnianym Zabytkowym Kościele, odbędzie się XIV Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej o "Fanfarę Żurawia". Wśród wydarzeń towarzyszących kurs wabienia jeleni oraz IV Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni.

O godz. 17.00 przy Ołtarzu Papieskim zabrzmi uroczyście Hejnał Festiwalu Kultury Łowieckiej. Następnie ogłoszone zostaną wyniki poszczególnych konkursów. O godz. 18.00 na Ołtarzu Papieskim zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta Hubertowska pod przewodnictwem Kapelana Myśliwych, Leśników i Rycerzy Diecezji Pelplińskiej- Księdza Andrzeja Kossa ze Śliwic. Z kolei partnerska gmina Somonino zaprasza tego dnia do Ostrzyc, gdzie będzie można podziwiać psy rasy myśliwskiej i posłuchać tematycznej muzyki. Organizatorzy zapraszają też na biesiadę. Wszystkie szczegóły imprezy dostępne są na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.