Festiwal nalewek już w sobotę w kartuskim muzeum - zgłoś swój produkt do konkursu

poniedziałek, 9 lipca 2018 r., 08:20
fot. archiwum/MD-Z

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza w sobotę na Festiwal Nalewek Kaszubskich i konkurs na najciekawszą formę ich prezentacji. Osoby zajmujące się sztuką sporządzania tych tradycyjnych specyfików mogą zgłaszać się do udziału w nim.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach organizuje już trzecią edycję Festiwalu Nalewek Kaszubskich. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy konkurs na najciekawszą formę prezentacji nalewek.

- Festiwal nawiązuje do tradycji kaszubskich wykonywania nalewek domowych. Udział w nim mogą wziąć wszyscy, którzy zajmują się wytwarzaniem nalewek. Każdy chętny będzie mógł zaprezentować swoje wyroby i wziąć udział w festiwalowym konkursie. W jego jury zasiądzie grono znawców przedmiotu - informują organizatorzy.

Festiwal jest imprezą promocyjną oraz edukacyjną, popularyzującą nalewkarstwo, nawiązującą do tradycji produkowania nalewek przez gospodynie kaszubskie. Jego celem jest promowanie zdrowej i naturalnej żywności i napojów sporządzonych według tradycyjnych receptur.

Początek wydarzenia już o godz. 14. Festiwalowi towarzyszyć będą spektakle rzeźby Ireny Brzeskiej oraz recital Anny Brzeskiej. W programie także pokazy garncarstwa, plecionkarstwa oraz tkactwa, jak również warsztaty dla dzieci i pokaz walk słowiańskich pomorskiej drużyny Wilce. Nie zabraknie również specjałów kuchni kaszubskiej oraz stoisk z rękodziełem.

Konkurs nalewkarski

Osoby, które chciałyby zgłosić swoje nalewki do konkursu mogą to uczynić w dniach 13-14 lipca do godz. 12. Zgodnie z regulaminem, do konkursu można zgłaszać nalewki, niedostępne w sprzedaży (z wyjątkiem sprzedaży na targach i festiwalach regionalnych). Nalewka powinna być wyprodukowana z naturalnych surowców, ale dobór dodatków jest dowolny. Butelkę z nalewką należy oznaczyć za pomocą etykiety z nazwą, imieniem i nazwiskiem autora oraz informacją czy jest wytrawna, półsłodka czy słodka. Każdy uczestnik zobowiązany jest do dostarczenia jednej próbki o pojemności nie mniejszej niż 0,25 l dla każdej nalewki. Liczba zgłoszonych do konkursu nalewek jest dowolna. Karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie muzeum kaszubskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.