Zastosowanie szynoprzewodów w energetyce

poniedziałek, 9 lipca 2018 r., 10:35
fot. nadesłane

Szynoprzewody znane są również pod nazwą szyn zasilających. Wprawdzie stosowane są od lat w energetyce, ale od jakiegoś czasu odkrywane są na nowo. O ile w przeszłości były stosowane przy największych inwestycjach budowlanych, o tyle obecnie spowszedniały. Stosuje się je w sklepach wielkopowierzchniowych, budynkach wielorodzinnych, dworcach, lotniskach, stacjach metra czy obiektach sportowych. Za każdym razem powód jest podobny: niezawodność i wydajność.

Szynoprzewody zamiast przewodów

Co sprawia, że mimo wyższych kosztów zakupu i wdrożenia konstruktorzy decydują się na projektowanie instalacji elektrycznych właśnie z użyciem szynoprzewodów? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, poniżej postaram się je pokrótce wyjaśnić:

- niska rezystancja - budowa przewodników wykonana jest najczęściej z miedzi elektrolitycznej, której czystość dochodzi niemal do 100%. Jak doskonale wiadomo, miedź to jeden z lepszych przewodników. Opór jest więc stosunkowo niewielki, pomijalny. Dużo mniejszy niż w przypadku tradycyjnych przewodów.

- bezpieczeństwo - jest niezwykle istotne, aby szynoprzewody, jak i cała instalacja elektryczna była bezpieczna w użytkowaniu, aby nie przyczyniała się do powstawania pożarów, aby nie raziła prądem, aby nie generowała przebić. Szynoprzewody mają zwykle sztywną i wytrzymałą obudowę, której nie można w prosty sposób sforsować. Cechują się wyśrubowanymi stopniami ochrony przeciwpożarowej w zależności od mocy może to być IP10 dla szynoprzewodów obsługujących od 100A do 400A lub IP68 dla szynoprzewodów pracujących w warunkach zewnętrznych. Szynoprzewody ognioodporne są w stanie pracować nawet w środowisku rozległego pożaru w czasie do 180 minut.

- Łatwe łączenie i szybki montaż - ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy gdy goni czas, a ten zawsze goni. W szczególności przy dużych inwestycjach, gdzie kolejne ekipy budowlane i montażowe są synchronizowane niemal co do minuty. Szynoprzewody dzięki swojej konstrukcji blokowej łączy się szybko i efektywnie. Mogą też pracować w trudnych warunkach np. niskich i wysokich temperatur - co nie jest oczywiste w przypadku tradycyjnych przewodów kablowych.

Jak więc widzicie, szynoprzewody jako alternatywa dla tradycyjnych połączeń kablowych stanowią coraz większą konkurencję. Zwłaszcza w świetle wykładniczo rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Poza standardowymi instalacjami w budynkach standardem staje się energochłonna klimatyzacja, wymagające oświetlenie, elektryczne podgrzewacze wody, powietrza, obsługa pieców i innych urządzeń, których kiedyś nie było, a obecnie stają się standardem z niepohamowany głodem na energię elektryczną.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.