Robisz zakupy w sieci? Strzeż się oszustów

poniedziałek, 9 lipca 2018 r., 13:14
fot. archiwum/MD-Z

W związku z rosnącą liczbą oszustw dokonywanych drogą internetową, policjanci apelują, by podczas zakupów w sieci zachować szczególną ostrożność. Podzielili się wskazówkami, które pomogą uniknąć oszustów.

Liczba osób korzystających z zakupów w sieci wzrasta. Coraz więcej osób wybiera tę formę zaopatrywania się w potrzebne towary. Rośnie jednak też liczba oszustów dokonywanych w Internecie. W związku z coraz większą liczbą przestępstw tego typu policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas zakupów. Przygotowali też kilka wskazówek, by robić je bezpiecznie.

Funkcjonariusze podkreślają, że zawsze należy się kierować ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Istotnym jest, by korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

- Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić - radzą policjanci.

- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność - dodają.

Przy zamawianiu sprzętu, warto zapytać, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji" - informuje KPP Kartuzy.

Przy płatnościach kartą kredytową należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a w adresie powinien też występować skrót "https".

- Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć - radzą policjanci.

Przy otrzymywaniu ofert e-mailem lepiej nie korzystać z linków, a na stronę sklepu warto wejść wpisując adres w oknie przeglądarki. W ten sposób można uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

- Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa - zaznaczają funkcjonariusze.

Oprac. MD-Z
Info: KPP Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.