Woda w biurze - jak zapewnić pracownikom stały dostęp do wody?

wtorek, 10 lipca 2018 r., 13:14
fot. nadesłane

W okresie wiosenno-letnim zapewnienie stałego dostępu do wody nie jest już tylko dobrą wolą pracodawców, ale ich obowiązkiem. Jednym z powszechnych rozwiązań stosowanych w biurze są automaty do wody, które eliminują konieczność zakupu wody butelkowanej. Sprawdź, jak działają dystrybutory wody i dlaczego warto z nich czerpać wodę!

Woda w biurze - obowiązek pracodawcy?

Nie do końca prawdą jest to, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej przez cały rok. Podstawą prawną w tym zakresie jest Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Według postanowień tego rozporządzenia obowiązek zapewnienia wody zdatnej do picia leży w gestii pracodawcy. Przepis ten dotyczy przede wszystkim pracowników fizycznych, a także pracowników biurowych, ale tylko wtedy, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie wody w biurze jedynie w okresie wiosenno-letnim. Mimo to wielu przedsiębiorców decyduje się na automaty do wody, z których powodzeniem można korzystać przez cały rok. Jest to swego rodzaju ukłon w stronę pracowników i wyraz dbania o ich dobro, a także jakość wykonywanej przez nich pracy.

Automat do wody - jak działa?

Automaty do wody (tzw. dystrybutory wody) to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na coraz to większej popularności, wypierając powoli wodę butelkowaną. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla pracodawców, którzy chcą zapewnić pracownikom dostęp do wody pitnej. Co ciekawe, automaty do wody zapewniają zarówno wodę zimną, jak i gorącą, dzięki czemu pracownicy mogą przygotować sobie kawę, herbatę i zupę błyskawiczną.

Powszechną praktyką w biurach jest zamawiane wody od zewnętrznych dostawców (jednym z popularniejszych jest Dar Natury). Dzięki temu pracodawcy nie muszą się martwić o to, że woda skończy się akurat wtedy, gdy z kontrolą wpadnie Inspekcja Pracy. Przy czym najlepiej zaufać renomowanemu dostawcy, z którym należy uprzednio podpisać umowę i ustalić harmonogram dostaw wody.

Dystrybutory wody - wady i zalety

Podstawową zaletą płynącą z posiadania i użytkowania automatów do wody jest stały i wygodny dostęp do wody pitnej. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale dystrybutory wody to nie tylko funkcjonalniejsze rozwiązanie od wody butelkowanej, ale także bardziej ekologiczne. Korzystając z automatów do wody nie musimy się martwić o to, że butelki plastikowe niszczą środowisko. Wśród wad tego typu rozwiązania najczęściej wymienia się to, ze woda w galonach stoi przez dłuższy czas, przez co namnażają się w niej bakterie. Mówi się także o tym, że dystrybutory nie są intratnym rozwiązaniem dla małych firm. Nie jest to prawdą, ponieważ wiele firm posiada oferty dostaw wody dostosowane do potrzeb i wymagań niewielkich przedsiębiorstw.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.