Przed nami dwa burzowe dni i spokojny weekend

środa, 11 lipca 2018 r., 13:11
fot. internet/pixabay

Burzowy front nad Kaszuby dotrze w środowe popołudnie. Lokalnie spodziewać się możemy gwałtownych wyładowań i ulewnego deszczu. Istnieje też prawdopodobieństwo, że spadnie grad. Taka pogoda utrzyma się do piątku rano.

Jeszcze dzisiaj około godziny 17 nad Kaszuby dotrą pierwsze burze. Jak mówi Edmund Ulenberg ze Stacji Limnologicznej w Borucinie, będą to zjawiska o charakterze lokalnym, ale taka aura utrzyma się przez dwa najbliższe dni.

- Burzom towarzyszyć będą gwałtowne opady, nawet do 12 litrów na metr kwadratowy. Do tego spodziewać się możemy porywistego i zmiennego wiatru. Po takiej fali upałów i długotrwałej suszy zjawiska mogą być gwałtowne i najczęściej takie są. Trzeba zwrócić na to uwagę, bo warunki zarówno na drodze, jak i w wodzie mogą być mocno nieprzewidywalne - ostrzega Edmund Ulenberg.

Zmienna pogoda utrzyma się do piątku rano. Wówczas front burzowy przesunie się na wschód kraju. W weekend od tych zjawisk nieco odpoczniemy.

- W sobotę i niedzielę możemy spodziewać się temperatury w granicach 20 - 22 stopni w cieniu. Będzie to przyjemny, ale już nie upalny weekend. Nieco zachmurzone niebo na kilka godzin uraczy nas też słońcem - dodaje Edmund Ulenberg.

Po weekendzie synoptycy nie wykluczają nadejścia kolejnego burzowego frontu. Jak mówi specjalista ze Stacji Limnologicznej w Borucinie, zjawiskom tym nie będą jednak towarzyszyć sprzyjające suszy opady.

- Tych właściwych, równomiernych opadów możemy spodziewać się dopiero po 20 lipca. Nie mamy wątpliwości, że są one potrzebne. Statystyki mówią same za siebie. Otóż od stycznia do czerwca tego roku mieliśmy tyle opadów deszczu, co w ubiegłorocznym lipcu. Co prawda był on bardzo deszczowy, bo spadło prawie 200 litrów na metr kwadratowy, ale teraz przez sześć miesięcy zanotowaliśmy tylko 210 litrów opadów - tłumaczy Edmund Ulenberg.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.