Sprawdź, co będzie się działo w weekend i gdzie warto się wybrać

czwartek, 12 lipca 2018 r., 10:30

Weselne Granie w Ostrzycach, Festiwal Nalewek Kaszubskich w Kartuzach, Knieja w Sierakowicach i Ostrzycach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Sulęczynie - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Będzie się sporo działo, w szerokiej gamie propozycji każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego.

Piątek

Weselne Granie

W piątek o godz. 17.30 na parkingu w Ostrzycach rozpocznie się "Weselne Granie". To impreza w formie konkursu-przeglądu zespołów grających na weselach i imprezach biesiadnych. W 30-minutowym programie kapele prezentują swój styl muzyczny. Jury przyznaje nagrody za czołowe miejsca, goście mogą tańczyć i biesiadować oraz wybrać najlepszy ich zdaniem zespół. Dla narzeczonych planujących ślub, impreza jest okazją do tego, by sprawdzić zespoły weselne i wybrać na swoje przyjęcie taki, który najbardziej przypadnie im do gustu.

Sobota

Knieja w Sierakowicach

Festiwal Knieja w Sierakowicach w tym roku nieco zmieni swoją formułę. W ramach imprezy w sobotę w godz. 9-13 na targowisku powstanie ośrodek edukacyjny. Na odwiedzających czekać będą pokazy sokolników, ras psów myśliwskich, kącik przyrodniczy i konkursy przyrodnicze, kącik ornitologiczny oraz specjały kuchni myśliwskiej KGW Sierakowice. W ogródku wystąpią klub sygnalistów myśliwskich gminy Sierakowice, Kapela KZPiT Sierakowice, Kapela Tuchlińskie Skrzaty.

O godz. 11 w drewnianym zabytkowym kościele w Sierakowicach nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, rozpocznie się też XIV Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej o Fanfarę Żurawia. W programie również praktyczny kurs wabienia jeleni zakończony konkursem z nagrodami i IV Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni. O godz. 17 rozpoczną się uroczystości przy ołtarzu papieskim - ogłoszone zostaną tam wyniki konkursów, wygłoszone zostaną też okolicznościowe przemówienia. Spotkanie przy ołtarzu poprzedzi parada ulicami Piwną i Kartuską. Na godz. 18 zaplanowano mszę świętą hubertowską. Po niej odbędzie się koncert zespołu Hubertus Brass.

Knieja w Ostrzycach

Gmina Somonino tradycyjnie współorganizuje festiwal Knieja wspólnie z Sierakowicami. W ramach współpracy impreza odbywa się równolegle w Sierakowicach i w Ostrzycach. Ostrzycka odsłona wydarzenia rozpocznie się o godz. 14.15 programem dla dzieci. Na godz. 15.15 zaplanowano pokaz psów myśliwskich, o godz. 16.15 wystąpi zespół "Hubertus" ze Sztumu, natomiast o godz. 17.30 rozpocznie się Biesiada Śląska z Claudią i Kasią Chwołkami i grupą Muzykanty, o godz. 20.30- wystąpi zespół "Dwa Plus Dwa", imprezę zakończy biesiada z Piotrem i Agnieszką.

Festiwal Nalewki Kaszubskiej

W sobotę o godz. 14 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Nalewek Kaszubskich. W programie konkurs na ich najlepszą prezentację, a także mnóstwo atrakcji. Festiwalowi towarzyszyć będą spektakle rzeźby Ireny Brzeskiej oraz recital Anny Brzeskiej. W programie także pokazy garncarstwa, plecionkarstwa oraz tkactwa, jak również warsztaty dla dzieci i pokaz walk słowiańskich pomorskiej drużyny Wilce. Nie zabraknie również specjałów kuchni kaszubskiej oraz stoisk z rękodziełem.

Letni Spacer po Kartuzach

W czasie wakacji, tak jak w ubiegłym roku, w każdą sobotę i niedzielę, odbywają się spacery po Kartuzach, prowadzone przez przewodników Polskiej Organizacji Turystyczno-Krajoznawczej. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miasta i jego zabytkowe obiekty, jak również dowiedzieć się o wszystkim, co dla Kartuz jest ważne. Przewodnik czekać będzie na osoby chętne na dworcu w Kartuzach o godz. 14.30, planowany czas spaceru to ok. 120 minut. Spacer jest bezpłatny i nie obowiązują na niego zapisy.

Piknik rodzinny "Zabawa na Maksa"

W sobotę o godz. 15 przy świetlicy wiejskiej w Maksie rozpocznie się piknik rodzinny pt. "Zabawa na Maksa". W programie: Kącik Łasucha, konkursy z nagrodami, darmowa dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, kreatywne baloniki, warsztaty robienia biżuterii, malowanie gipsowych figurek i fire show. Zabawę poprowadzi DJ Buba.

Charytatywna Kaszubska Noc Kabaretowa

W sobotę w Kiełpinie odbędzie się Charytatywna Kaszubska Noc Kabaretowa. Celem imprezy jest zebranie jak największej sumy na fundację "Pomorskie Hospicjum dla Dzieci". Na scenie wystąpią m. in. Karol Modzelewski, Michał Leja, Wiola Walaszczyk, Małgorzata Różalska, Filip Puzyr, Ewa Fajfer.

Niedziela

Koncert "Paganini Oboju"

W niedzielę o godz. 15 w kościele w Goręczynie odbędzie się koncert pt. "Paganini Oboju". Wystąpią Alexy Balashov na oboju oraz Gedymin Grubba na organach. Wstęp wolny.

Żukowskie Lato Muzyczne

W niedzielę o godz. 16 na dziedzińcu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się kolejna odsłona Żukowskiego Lata Muzycznego. Podczas trzeciego koncertu usłyszymy przeboje musicalu i operetki. Na scenie wystąpią Paulin Milczanowska (sopran), Rafał Majzner (tenor), którym towarzyszyć będzie zespół "Baltic Trio" (Ewa Hermann - skrzypce, wioleta Jakimcio - wiolonczela i Izabela Paszkiewicz - fortepian).

XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie

W niedzielę o godz. 19 w Sulęczynie rozpocznie się XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy. Tradycyjnie pierwszy z koncertów odbędzie się w kościele św. Trójcy w Sulęczynie, a wystąpi na nim Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł (akordeon), Paweł A. Nowak (akordeon), Sławomir Koryzno (perkusja) oraz Bellcanti: Magdalena Chmielecka (sopran), Maria Malinowska (sopran) i Karolina Sołomin (sopran). W związku z obchodami 100-lecia niepodległości w programie koncertu znajdzie się "Fantasia Polacca" Bogdana Precza zaaranżowana na akordeon i orkiestrę kameralną. Oprócz tego kompozycje J. F. Händla, J.Bawoła, dzieła operowe i musicalowe. Podczas koncertu odbędzie się również premiera kompozycji Antoniego Wojnara poświęconej ubiegłorocznej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.