Wypadek podczas regat. Kilkanaścioro dzieci pod wodą (ćwiczenia)

czwartek, 12 lipca 2018 r., 18:25
fot. AL

Podczas odbywających się w czwartkowe popołudnie na jeziorze Brodno Wielkie regat doszło do wywrócenia się kilku żaglówek. W konsekwencji pod wodą znalazło się aż kilkanaścioro młodych osób, w tym niektóre z nich zostały ciężko ranne. Na pomoc poszkodowanym ruszyli strażacy z OSP Brodnica Górna, Łapalice i Dzierżążno. Na szczęście był to tylko scenariusz strażackich manewrów z zakresu ratownictwa wodnego.

W czwartek przed godziną 17. strażacy zostali wezwani na teren Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, gdzie doszło do wypadku podczas odbywających się regat. Wskutek podmuchu wiatru wywróciło się aż kilka żaglówek, a kilkanaścioro młodych osób wpadło do wody. Część z nich zostało ciężko rannych.

Na miejsce skierowano jednostki pływające z terenu gminy Kartuzy, a więc strażaków-ochotników z OSP Brodnica Górna, OSP Łapalice oraz OSP Dzierżążno. Działania strażaków polegały na ewakuacji z wody poszkodowanych osób, utworzenie punktu medycznego w hangarze i udzielenie rannym kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Tak w wielkim skrócie przedstawiał się scenariusz strażackich ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego, które w czwartkowe popołudnie przeprowadzona na Jeziorze Brodno Wielkie.

- Na terenie gminy funkcjonują trzy jednostki pływające OSP, a więc w Brodnicy Górnej, Łapalicach i Dzierżążnie. Te trzy jednostki od wielu lat zabezpieczają regaty, które organizowane są w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze. Podczas zawodów zdarzały się już wywrotki żaglówek, ale były to pojedyncze przypadki. Chcieliśmy przećwiczyć sytuację z założeniem jednoczesnego wywrócenia się kilku żaglówek - podkreśla dh Kazimierz Kalkowski, Komendant Gminny ZOSP RP w Kartuzach.

- Dzięki takim manewrom będziemy przygotowani, by w przypadku realnego zagrożenia nieść szybką i skuteczną pomoc - podsumowuje.

Tego typu działania odbyły się po raz pierwszy, jednak warto dodać, że strażacy regularnie poświęcają więc swój wolny czas na doskonalenie swoich umiejętności i podnoszenie poziomu wyszkolenia.

Dodajmy, że ćwiczeniom przyglądali się strażacy z JRG Kartuzy. Po części praktycznej, strażacy wzięli udział także w warsztatach dotyczących prawidłowej ewakuacji osób z wywróconych żaglówek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.