WFOŚiGW w Gdańsku nie dofinansuje wymiany starych pieców

piątek, 13 lipca 2018 r., 14:28
fot. archiwum

Gminy, które ubiegały się o dofinansowanie na wymianę pieców dla swoich mieszkańców, muszą wycofać się z projektu. Powodem jest unieważnienie konkursu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożone wnioski poszły do kosza, a fundusz w zamian przystąpił do ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze".

Konkurs WFOŚiGW w Gdańsku - "Czyste Powietrze Pomorza" dotyczył dotacji, które wspierały samorządy i mieszkańców w wymianie starych pieców na bardziej ekologiczne. Niespodziewanie, na dzień przed planowanym rozstrzygnięciem konkursu, fundusz wycofał się z jego realizacji. W zamian na bazie porozumienia z narodowym funduszem, przystąpił do Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Tym samym złożone przez mieszkańców wnioski zostały anulowane. W przypadku gminy Sierakowice, było ich ponad 30.

- Jest nam przykro, mieszkańcy są też mocno zawiedzeni. Nowy program dopiero raczkuje. Jest on szumnie zapowiadany w mediach, a właściwie nie znamy jeszcze jego szczegółów. Program ma wystartować w tym roku, ale sezon grzewczy zaczyna się w październiku. Nikt w środku zimy nie będzie chciał wymieniać pieca - tłumaczy Mariusz Laska, kierownik referatu Ochrony Środowiska UG w Sierakowicach.

- Nie rozumiem dlaczego nabór wstrzymano na dzień przed planowanym ogłoszeniem wyników konkursu. My jako gmina zachęcaliśmy mieszkańców do wymiany pieców, my pomagaliśmy wypełniać wnioski i teraz niestety my musimy ich poinformować, że dofinansowań nie będzie - dodaje Mariusz Laska.

Przypomnijmy, to nie pierwsza taka sytuacja. Niedawno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wycofał się również z konkursu na dofinansowanie likwidacji azbestu. Podobnie, w trakcie zbierania wniosków.

Jak czytamy na stronie WFOŚiGW, podstawowym celem programu "Czyste Powietrze" jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych.

- Będzie to możliwe dzięki gruntownej termomodernizacji budynków oraz modernizacji instalacji grzewczych. Program ma rozwiązać problem smogu w naszym kraju. Potrwa 10 lat, pochłonie 103 miliardy zł. W związku z realizacją tego programu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zdecydował o unieważnieniu konkursu "Czyste Powietrze Pomorza". W efekcie tej decyzji, inwestycje związane z ochroną powietrza będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie niż dotychczas. W większym też stopniu zaspokojone zostaną potrzeby mieszkańców województwa pomorskiego w zakresie wymiany źródeł ciepła na nowoczesne - czytamy w komunikacie Funduszu.

WFOŚiGW w Gdańsku na przyszły tydzień zaplanował spotkanie informacyjne. Konkurs ma zostać ogłoszony do końca lipca 2018 roku. Biorąc pod uwagę, że piece należałoby wymienić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, skorzystanie z dofinansowania może być w tym roku niemożliwe. Wiadomo, że wnioski przyjmowane będą w gdańskiej siedzibie funduszu, a gminom pozostanie jedynie informować mieszkańców o szczegółach projektu.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.