Za nami trzecia edycja Festiwalu Nalewek Kaszubskich w kartuskim muzeum

niedziela, 15 lipca 2018 r., 15:06
fot. MD-Z

W sobotnie popołudnie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się III edycja Festiwalu Nalewek Kaszubskich. Imprezie prócz licznych atrakcji towarzyszył konkurs na najlepszą prezentację nalewek. W tym roku zgłoszono do niego 38 specjałów.

Zorganizowany przez Muzeum Kaszubskie festiwal nawiązuje do tradycji produkowania nalewek przez gospodynie kaszubskie. Ma promować nalewkarstwo, zdrową i naturalną żywność oraz napoje sporządzone według tradycyjnych receptur.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 38 nalewek. Oceniała je komisja w składzie Aleksandra Maciborska-Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury, Edyta Słomczyńska z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych oraz Bolesława Ciachowska z Towarzystwa Miłośników Kartuz.

- Przy ocenie brałyśmy pod uwagę takie elementy jak: smak, bukiet, kolor, klarowność i pomysłowość, to jak jest wykonana butelka, jak nalewka jest podana i jak ją zaprezentowano. Spróbowałyśmy 38 nalewek, nie widziałyśmy swoich ocen, tymczasem decyzję podjęłyśmy jednogłośnie - mówiła Edyta Słomczyńska.

Największe uznanie jury zdobyła nalewka przygotowana przez Ewelinę Pobłocką, członkinię Koła Gospodyń Wiejskich w Długim Krzu.

- Czeremcha to krzew dziko rosnący, nieco podobny w smaku do czereśni, ale jego owoce rosną w kiściach jak porzeczki. Ten krzew jest u nas mało znany, rośnie m.in. na terenach nadmorskich, ale u nas również. Nalewka z czeremchy w smaku jest bardzo słodka, ma delikatny migdałowy aromat. Powstaje około czterech tygodni. Ta, którą zgłosiłam do konkursu, została przygotowana w ubiegłym roku, bo im dłużej nalewka leżakuje tym lepiej - opowiada Ewelina Pobłocka.

- Jaki jest sekret udanej nalewki? Chyba szczęście - dodaje ze śmiechem autorka najlepszej nalewki,

Wyniki konkursu na najlepszą prezentację nalewki

1. miejsce - Ewelina Pobłocka - za nalewkę z czeremchy
2. miejsce - Wojciech Myślisz - za nalewkę imbirową
3. miejsce - Ewa Kreft - za nalewkę z mniszka
Wyróżnienie - Wiesław Mejna - za nalewkę ziołową
Wyróżnienie - Andrzej Kalkowski - za nalewkę z rajskiego jabłuszka
Wyróżnienie - Alicja Marczyńska - za nalewkę z czarnego bzu

Prócz możliwości degustacji zgłoszonych do konkursu nalewek, na uczestników imprezy czekało mnóstwo innych atrakcji. Imprezę umilił recital Anny Brzeskiej, chętni mogli też podpatrzeć twórców ludowych podczas pracy i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.

Festiwalowi towarzyszyła również wystawa prac rzeźbiarki Ireny Brzeskiej. Artystka zaprosiła publiczność na swoje dwa wyjątkowe spektakle teatru rzeźby pt. "Damroka" i "Kania - drewniany ptak". Pierwsza ze sztuk adresowana była do młodszej publiczności, druga do nieco starszej. Oba spektakle zachwyciły publiczność, która nagrodziła je owacjami na stojąco.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.