Jedna z firm budowlanych w powiecie nielegalnie zatrudniała cudzoziemców

wtorek, 17 lipca 2018 r., 07:29
fot. internet/MOSG

W jednej z firm budowlanych w powiecie kartuskim nielegalnie zatrudniono dziesięcioro cudzoziemców. Nieprawidłowości wykryli podczas kontroli funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

W związku z rosnącą liczbą cudzoziemców zatrudnianych na terenie województwa pomorskiego, straż graniczna regularnie kontroluje agencje pośrednictwa pracy i firmy zatrudniające obcokrajowców.

11 i 12 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej z Gdańska i Gdyni zakończyli kontrole w gdańskiej agencji zatrudnienia i firmie budowlanej w powiecie kartuskim. Sprawdzali legalność wykonywania i powierzania pracy cudzoziemcom. Jak ustalili, na budowach na Pomorzu nielegalnie pracowało 21 osób.

Gdyńscy strażnicy graniczni zakończyli kontrolę w jednej z firm na terenie powiatu kartuskiego w ubiegłym tygodniu.

- Sprawdzili zatrudnienie 19 osób. Ustalili, że firma powierzyła nielegalne wykonywanie pracy 10 cudzoziemcom z Mołdawii i Ukrainy. Osoby te zostały zatrudnione bez zezwoleń na pracę bądź zarejestrowanych we właściwym powiatowym urzędzie pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy - informuje Morski Oddział Straży Granicznej.

Jak zaznaczono w komunikacie, naruszenie tych zasad skutkuje nielegalnością zatrudnienia.

Ponadto, w gdańskiej agencji zatrudnienia, prowadzonej przez obywatela Ukrainy, funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili zatrudnienie 44 cudzoziemców z Ukrainy. Okazało się, że jedenaścioro nie miało zezwoleń na pracę. W przypadku 22 osób, właściciel agencji, nie dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia powiatowego urzędu pracy o podjęciu przez nich pracy.

- Dalsze czynności wyjaśniające oraz administracyjne zostaną podjęte po ustosunkowaniu się przedsiębiorcy - informuje MOSG.

Oprac. MD-Z
Info: MOSG

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.