W sobotę Wielki Odpust w Sanktuarium w Sianowie - sprawdź program

wtorek, 17 lipca 2018 r., 07:54
fot. archiwum/AL

W sobotę, 21 lipca w sianowskim Sanktuarium rozpoczyna się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Do Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub pielgrzymować będą tysiące wiernych. Główne uroczystości zaplanowano na najbliższą niedzielę, jednak przez cały tydzień po niej odbywać się będą msze święte i nabożeństwa w różnych intencjach.

Sobota, 21 lipca

Uroczystości odpustowe rozpoczną się już w sobotę. Wówczas sanktuarium odwiedzą pielgrzymki ludzi chorych, cierpiących i służby zdrowia. O godz. 10 odprawiona zostanie msza św. dla chorych z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Msza św. rozpoczynająca Wielki Odpust zaplanowana jest na godz. 19. Poprowadzi ją ks. Andrzej Adamski, dziekan człuchowski. O godz. 22 rozpocznie się droga krzyżowa ze świecami na placu pielgrzymkowym. Natomiast o północy odprawiona zostanie msza św. ku czci Matki Boskiej Sianowskiej.

Niedziela, 22 lipca

W niedzielę odbędą się uroczystości główne Wielkiego Odpustu. O godz. 5.30 odbędą się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 6 i 7.30 odprawione zostaną msze św. z kazaniem. Pielgrzymi będą witani od godz. 9. Ojciec Joachim Kusz o godz. 11 odmówi różaniec przy ołtarzu polowym. Suma pontyfikalna pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny celebrowana będzie o godz. 11.30. Po sumie w sanktuarium nastąpi przyjęcie do Bractwa Świętego Szkaplerza. Na godz. 18 zaplanowano nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, natomiast na godz. 19 mszę św. O godz. 20.30 odmówiony zostanie różaniec, natomiast o godz. 21 parafia Sianowo poprowadzi Apel Sianowski z procesją.

Poniedziałek, 23 lipca

Poniedziałek w sanktuarium to dzień modlitwy rodziców i dzieci. Godzinki o Niepokalanym poczęciu odbędą się o godz. 7.30. Po nich odprawiona zostanie msza święta, a następnie różaniec. Na godz. 10 i 19 zaplanowano msze św. z błogosławieństwem niemowląt i dzieci. Droga krzyżowa odbędzie się o godz. 18, natomiast o godz. 20.30 różaniec. Apel Sianowski o godz. 21 poprowadzi parafia WNMP z Kartuz.

Wtorek, 24 lipca

Czwarty dzień Wielkiego Odpustu dedykowany jest modlitwom o piękną miłość dla zakochanych i narzeczonych. Msze św. dla nich odprawione zostaną o godz. 10 i 19. Godzinki, modlitwy różańcowe i nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia będą odbywać się tak jak w poniedziałek (te same godziny obowiązują przez cały tydzień). Apel Sianowski o godz. 21 z procesją poprowadzi parafia św. Wojciecha z Kartuz.

Środa, 25 lipca

W środę do Sianowskiego Sanktuarium pielgrzymować będą bractwa i stowarzyszenia religijne - Rodzina Żywego Różańca, Czciciele Bożego Miłosierdzia, III Zakon św. Franciszka, Bractwo Świętego Szkaplerza. Msze św. w intencji członkiń i członków bractw i stowarzyszeń odprawione zostaną w godz. 10 i 19. Apel Sianowski poprowadzi parafia św. Kazimierza z Kartuz.

Czwartek, 26 lipca

Czwartek to dzień pielgrzymek kapłanów, diakonów i kleryków, a także strażaków z całego powiatu. Duchowni będą uczestniczyć w mszy św. w intencji nowych powołań o godz. 10. Ks. Ryszard Różycki, kapelan strażaków o godz. 19 odprawi mszę św. za żywych i zmarłych druhów. Apel Sianowski z procesją poprowadzą o godz. 21 strażacy z sianowskiej parafii.

Piątek, 27 lipca

Piątek dedykowany będzie tradycyjnie parom obchodzącym jubileusze małżeńskie. Msze św. w intencji jubilatów wraz z odnowieniem przyrzeczeń celebrowane będą o godz. 10 i 19. Apel Sianowski z procesją poprowadzi parafia św. Marcina z Sierakowic.

Sobota, 28 lipca

Sobota to dzień pielgrzymek rolników z powiatu kartuskiego i kierowców. O godz. 10 odbędzie się msza św. w intencji rolników z powiatu, natomiast o godz. 19 msza św. w intencji kierowców i poszkodowanych w wypadkach. O godz. 21 Apel Sianowski poprowadzi parafia Matki Bożej Miłosierdzia z Klukowej Huty.

Niedziela, 29 lipca

Niedziela to dzień czcicieli Matki Boskiej Sianowskiej. Tego dnia do Sianowa przybędzie pielgrzymka Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców. Msza św. w ich intencji odprawiona zostanie o godz. 10. Na zakończenie odpustu po raz ósmy przybędzie też pielgrzymka samorządowców. O godz. 11.30 celebrowana będzie suma kończąca odpust. Mszy przewodzić będzie ks. prałat Marian Szczepiński. Apel o godz. 21 poprowadzą ojcowie Franciszkanie z Wieżycy.

Poniedziałek, 30 lipca

Poniedziałek to dzień modlitw za zmarłych. Tego dnia o godz. 19 odprawiona zostanie msza św. na cmentarzu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.