Jeszcze w tym roku na Pomorzu pojawią się pociągi elektryczne

wtorek, 17 lipca 2018 r., 08:53
fot. MD-Z

Pięć fabrycznie nowych składów elektrycznych wkrótce poruszać się będzie po pomorskich torach kolejowych. Pierwsze trafią na Pomorze już w tym roku. Na początku będą kursować między Trójmiastem i Słupskiem, niewykluczone jednak, że po zakończeniu elektryfikacji trafią na linię 248 do Kartuz i Kościerzyny. Inwestycja była możliwa dzięki dotacji ze środków unijnych. W poniedziałek marszałek Struk oraz wicemarszałek Świlski podpisali umowę na zakup taborów.

W nowych pociągach będzie co najmniej 195 miejsc, składy będą klimatyzowane i monitorowane i lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie w nich również więcej miejsc na rowery.

Jak informuje urząd marszałkowski, na Pomorze przyjedzie łącznie pięć fabrycznie nowych składów elektrycznych. Wyprodukowane zostaną w Nowym Sączu przez spółkę Newag. W poniedziałek umowę na zakup taborów Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego podpisali ze Zbigniewem Konieczkiem, prezesem zarządu Newag SA.

- Te pociągi to zupełnie nowa jakość na pomorskich torach. Do tej pory inwestowaliśmy w tabor spalinowy. Teraz czas na składy elektryczne. W związku z licznymi odwołaniami przetarg nie był łatwy do przeprowadzenia, ale cieszę się, że dziś podpisujemy umowę - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Początkowo składy będą kursować na trasie pomiędzy Słupskiem a Trójmiastem.

- Nie wykluczamy też, że po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Impulsy pojadą linią 248 do Kościerzyny i Kartuz - dodał Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego.

Zgodnie z planami, początkowo dwa składy miały trafić na Pomorze w grudniu br., kolejne dwa wiosną 2019 roku, a ostatni w 2020. Okazuje się jednak, że będzie to możliwe szybciej.

- Chciałem poinformować, że jesteśmy gotowi dostarczyć pociągi szybciej. Mogę obiecać, że już pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. po pomorskich torach będą kursować wszystkie zamówione pociąg - obiecał Zbigniew Konieczek, prezes Newag SA.

Nowoczesne pociągi zapewnią jeszcze większy komfort podróżowania.

- W pociągach będzie co najmniej 195 miejsc siedzących. Zamontowane zostaną również dodatkowe uchylne siedzenia w przedsionkach. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji 20 miejsc dla jednośladów. Cały skład będzie klimatyzowany i objęty monitoringiem. Szerokie drzwi wejściowe znacząco ułatwią dostęp do pociągów osobom niepełnosprawnych. Również toalety będą dla nich dostosowane - przedstawiał marszałek Struk.

Całkowity koszt zakupu pięciu Impulsów (bo tak nazywają się składy) to około 123 mln zł. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z funduszy unijnych - 92 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostałe 30,3 mln zł pochodzić będzie ze środków własnych samorządu województwa pomorskiego.

Jak zaznaczył Ryszard Świslki, w umowie pozostawiono zapis, że urząd może domówić jeszcze pięć dodatkowych składów. Ich zakup zależeć będzie jednak od pozyskania środków finansowych.
Zapis jest o tyle istotny, że jeśli będzie możliwość nabycia dodatkowych składów, nie będzie konieczności przeprowadzania całej procedury przetargowej.

Oprac. MD-Z
Info: pomorskie.eu

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.