Strażacy dbają o bezpieczny wypoczynek na obozach harcerskich

środa, 18 lipca 2018 r., 20:02
fot. Dominik Ropela

Harcerze z obozu nad jeziorem Lubowisko w Stężycy wiedzą, jak zachować się w wypadku zagrożenia. We wtorek ze szczegółami bezpiecznego wypoczynku zapoznali ich przedstawiciele straży i policji. Strażacy z kartuskiej komendy PSP skontrolowali obóz oraz przeprowadzili w nim próbną ewakuację. Wszystko po to, by lepiej przygotować się na podobne sytuacje jak ta, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Po tragicznych wydarzeniach spowodowanych sierpniową nawałnicą w 2017 roku rozbudowano przepisy dotyczące bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży. W związku z tym służby mundurowe prowadzą regularne działania, których celem jest wdrożenie nowych zasad.

We wtorek na obóz harcerski w Stanicy Kaszubskiej nad jeziorem Lubowisko w Stężycy, już po raz trzeci zawitali funkcjonariusze straży pożarnej, policji oraz przedstawiciele powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Celem wizyty była kontrola wdrożenia zasad bezpieczeństwa na obozie harcerskim. Ćwiczenia służą zabezpieczeniu się przed podobnymi wydarzeniami, jak te, które miały miejsce podczas ubiegłorocznej nawałnicy. Szkolenia są przeprowadzane na każdym obozie, w pierwszych dniach jego trwania.

Podczas wizyty strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach rozmawiali z harcerzami na temat bezpieczeństwa, zasad zachowania się na obszarach leśnych, sposobów używania gaśnicy oraz zachowania i postępowania w przypadku zagrożenia. Prócz tego skontrolowano przygotowanie obozu oraz miejsca bezpiecznej ewakuacji w razie zagrożenia. Omówiono też zasady bieżącego monitorowania prognoz pogody jako jednego z obowiązków organizatora obozu.

Jak informuje nas kpt. Marek Szwaba, kontrola obozu harcerskiego i sprawdzenie sposobów wdrożenia zasad bezpieczeństwa jest wynikiem "Protokołu uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami" podpisanego przez Komendanta Głównego PSP, Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z przedstawicielami organizacji harcerskich. Dokument ten służy minimalizowaniu następstw takich nieszczęść, jak te, które wydarzyły się przed rokiem na obozie harcerskim w Suszku wskutek przejścia huraganu.

Wychowawcom przekazano od komendanta powiatowego PSP w Kartuzach radiotelefony zapewniające łączność radiową na specjalnym kanale, który zapewnia łączność ze stanowiskiem kierowania w PSP w Kartuzach.

Harcerze wzięli też udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych. Wszystkich przeszkolono ze sposobu alarmowania oraz postępowania w razie zagrożeń.

- Mamy szczegółowe wytyczne, które regulują nawet odległość namiotów od siebie. W tym roku wdrażamy nowe procedury. Najpierw przeprowadziliśmy w komendzie szkolenie dla wychowawców. Potem skontrolowaliśmy to, jak je zastosowano. W obozie wszystko było w porządku, zastosowano nasze zalecenia. Są odpowiednie gaśnicze, harcerze znają zasady bezpiecznej ewakuacji - wyjaśnia mł. bryg. inż. Wojciech Markowski, kierownik sekcji ds. kontrolno-rozpoznawczych.

Obecnie w Stanicy Kaszubskiej przebywa 296 harcerzy i zuchów oraz 30 wychowawców włącznie z kierownikami wypoczynku. Stacjonują tu m.in. Szczep 141 WDHiGZ "Radość", Chorągiew Stołeczna ZHP z Warszawy, - Szczep 288 WDHiGZ , Chorągiew Stołeczna ZHP z Warszawy, - Szczep ZHP "Tęczowy" z Krakowa, - Chorągiew Łódzka ZHP, Hufiec Łódź-Polesie z Łodzi.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.