Weekend z akordeonami, tabaką, zabawą disco-polo oraz odpustem w Sianowie

czwartek, 19 lipca 2018 r., 16:30
fot. MD-Z

Festiwal Tradycji Kaszubski z Mistrzostwami Polski w zażywaniu tabaki, wybory Bursztynowej Miss Lata, Festyn w Przyjaźni, Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie oraz Wielki Odpust w Sanktuarium w Sianowie - nadchodzący weekend będzie obfitował w różnego typu wydarzenia. Wśród szeregu propozycji każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Sobota

Akcja oddawania krwi w Kamienicy Królewskiej

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej, wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, organizuje w sobotę akcję oddawania krwi. Zbiórka odbędzie się w godz. 9-14 w mobilnym punkcie poboru krwi przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ul. Królewskiej 10. W tym samym czasie będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Zebrana krew będzie przeznaczona na cel leczenia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz przy przeszczepach narządów. Celem akcji jest zebranie 100 litrów krwi w ciągu 180 dni, z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Osoby oddające krew proszone są, by zgłaszać się po lekkim posiłku i z dowodem osobistym.

Wybory Małej Miss i Bursztynowej Miss Nastolatek

Podczas Festiwalu Tradycji Kaszubskich w Chmielnie odbędą się wybory Małej Miss Kaszub oraz wybory Bursztynowej Miss Lata. Zgłoszenia kandydatek do tytułu małej miss przyjmowane będą w sobotę od godz. 13.

Festiwal Tradycji Kaszubskich

W sobotę w Chmielnie odbędą się XVI Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Uczestnicy walczyć będą o Złotą, Srebrną i Brązową Tabakierę. Rywalizacja tabaczna rozpocznie się o godz. 17. Na godz. 19 zaplanowano koncert Weroniki Pryczkowskiej. O godz. 20 odbędzie się wspólne jednoczesne zażywanie tabaki, a o godz. 20.30 odbędzie się zabawa z zespołem Dido. W programie m.in. występy kaszubskich zespołów i kapel, stoiska twórców ludowych, zabawy dla dzieci i dorosłych, animacje, konkursy, tradycyjne gry kaszubskie i pokaz mielenia tabaki. Osoby, które chciałyby wziąć w mistrzostwach udział mogą przesyłać zgłoszenia drogą mailową na adres it@chmielno.pl.

Festyn w Przyjaźni

Festyn rozpocznie się o godz. 15.30 na stadionie w Przyjaźni. O godz. 17.30 wystąpi kabaret Kabaret Kuńda, a o godz. 18.30 zespół Bliza. Główne koncerty rozpoczną się już o godz. 19.30. Na dobry początek wystąpi grupa Dystans z Renatą Dąbkowską. Zespół ma na swoim koncie takie przeboje jak "Czerwona jarzębina" czy "Kalifornia". O godz. 21 na scenie pojawi się Bobi, a godz. 22.30 zespół Defis. Imprezę zakończy zabawa z zespołem Prywatka. Tradycyjne już od kilku lat podczas festynu wesprzeć można Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Po raz kolejny organizatorzy zrezygnowali z loterii fantowej, a wszystkie artykuły przekażą Pomorskiemu Hospicjum dla Dzieci. Loterię poprowadzą wolontariusze hospicjum, a zebrana kwota wzbogaci ich konto. W trakcie festynu hospicjum będzie w swoim namiocie zbierać poniższe artykuły: pampersy, chusteczki nawilżające, środki czystości, pluszaki (wyprane), kosmetyki do pielęgnacji dzieci.
Podczas festynu będzie można też wesprzeć Milenkę Plichtę z Żukowa. Chętni będą mogli też przynieść nakrętki dla Milenki.

Muzyka Świata na Rynku w Kartuzach

W sobotę o godz. 17 odbędzie się trzeci koncert z cyklu Muzyka Świata na kartuskim Rynku. Tym razem artyści zabiorą uczestników koncertu nie tylko w muzyczną, ale i w taneczną podróż do Litwy, Węgier i Rumunii.

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie

W sobotę odbędzie się finał Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Koncerty rozpoczną się o godz. 19. Miłośnicy muzyki akordeonowej i nie tylko spodziewać się mogą fantastycznej muzycznej podróży. Na scenie pojawią się Armonia Lyrica, Tekla Klebetnica, Orkiestra Akordeonowa Daugavpils z Łotw oraz Placido Domingo JR. Zapowiada się prawdziwa uczta muzyczna.

Niedziela

Wielki Odpust w Sianowie

W niedzielę w Sanktuarium w Sianowie odbędą się uroczystości główne Wielkiego Odpustu. Do świątyni Matki Boskiej Królowej Kaszub przybędą tysiące pielgrzymów. O godz. 5.30 odbędą się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 6 i 7.30 odprawione zostaną msze św. z kazaniem. Pielgrzymi będą witani od godz. 9. O godz. 11 różaniec przy ołtarzu polowym odmówi ojciec Jesse. Suma pontyfikalna pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny zaplanowana jest na 11.30. Po sumie w sanktuarium nastąpi przyjęcie do Bractwa Świętego Szkaplerza.

Letni Spacer po Kartuzach

W czasie wakacji, tak jak w ubiegłym roku, w każdą sobotę i niedzielę, odbywają się spacery po Kartuzach, prowadzone przez przewodników Polskiej Organizacji Turystyczno-Krajoznawczej. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miasta i jego zabytkowe obiekty, jak również dowiedzieć się o wszystkim, co dla Kartuz jest ważne. Przewodnik czekać będzie na osoby chętne na dworcu w Kartuzach o godz. 14.30, planowany czas spaceru to ok. 120 minut. Spacer jest bezpłatny i nie obowiązują na niego zapisy.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.