Pełne przygód "Wakacje z Caritasem" w Kartuzach

piątek, 20 lipca 2018 r., 10:23
fot. MD-Z

Zajęcia plastyczne i sportowe, ciekawe wyjazdy, spotkania z interesującymi ludźmi, zgłębianie historii Polski, poznawanie sekretów Kartuz i całe mnóstwo frajdy - tak w skrócie opisać można "Wakacje z Caritasem", czyli odbywające się przy parafii św. Wojciecha w Kartuzach półkolonie dla dzieci. Uczestniczy w nich kilkudziesięciu milusińskich.

Od kilkunastu lat Caritas, działająca przy parafii św. Wojciecha w Kartuzach organizuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków gminy Kartuzy przeznaczonych na realizację zadań publicznych. Caritas otrzymało wsparcie na tygodniowy wyjazd na obóz dla ponad dwustu dzieci, a także na poprowadzenie letnich półkolonii.

Na przełomie czerwca i lipca grupa ponad 200 dzieci, z 16 wychowawcami i sześciorgiem pomocników udała się na coroczny obóz wakacyjny do Gowidlina. Po powrocie z wyjazdu rozpoczęły się półkolonie. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez trzy-cztery tygodnie.

- Caritas to słowo oznaczające w języku łacińskim miłość, więc "Wakacje z Caritasem" to wakacje z miłością. Jesteśmy do dyspozycji tych dzieci, które pozostają w domach, nigdzie nie wyjeżdżają. Dla niektórych dzieci te kolonie i półkolonie są jedyną formą wakacyjnego wyjazdu czy spędzenia wolnego czasu - opowiada ks. Aleksander Lipkowski, wikariusz parafii św. Wojciecha.

- W tym roku, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pozostajemy w tematyce patriotycznej. Zaprosiliśmy na spotkanie z dziećmi przedstawicieli związku piłsudczyków, byliśmy na wyciecze do Muzeum II Wojny Światowej. Wyjazd wywarł ogromne wrażenie na dzieciach. Poznały tę część historii Polski, która z pewnością zapadnie im głęboko w pamięć - dodał.

W trakcie półkolonii dzieci uczestniczą nie tylko w wyjazdach, ale też w spotkaniach z ciekawymi osobami, biorą udział w zajęciach plastycznych, sportowych, zwiedzają Kartuzy, wkrótce odwiedzą też strażaków.

- Na mnie ogromne wrażenie zrobiła wizyta w muzeum. Pokazano nam wydarzenia z II wojny światowej - były bomby, czołgi, samoloty. Na półkoloniach zawsze fajnie jest w piątki. Oglądamy wtedy różne bajki - opowiadała Julita.

- Ja też najbardziej lubię dzień filmowy - dodał Ksawery.

Siostra Ksawerego najbardziej lubi wtorek.

- To dzień plastyczny i wtedy dużo rysujemy - powiedziała Ania.

Ulubiony dzień Piotrka to poniedziałek.

- Pierwszego dnia półkolonii, był poniedziałek i byliśmy na spacerze. A wczoraj też był poniedziałek i byliśmy na wyjeździe, a nie wczoraj był wtorek, to wtorki też lubię - mówił.

Słuchając wypowiedzi dzieci można wysnuć jeden wniosek - na półkoloniach w przykościelnej świetlicy każdy dzień jest fajny.

- Ja lubię najbardziej czwartek, ponieważ możemy przynieść hulajnogi, rolki, piłkę, skakankę i wtedy wychodzimy na dwór. Jeśli ktoś przyniósł piłkę, to gramy na boisku w piłkę. Jeżeli ktoś przyniósł hulajnogę to jeździmy na hulajnodze w wyznaczonym do tego miejscu - mówił Krystian.

- Ja też lubię dzień sportowy, bo gram razem z Krystianem w piłkę - dodał Miłosz.

- Mój ulubiony dzień to środa, bo wychodzimy na dwór, rysujemy, ale możemy też przynosić gry planszowe i ulubione zabawki - dodała Wiktoria.

Podczas środowego spotkania z dziećmi nie tylko one odpowiadały na pytania. Przeprowadziły skrupulatny wywiad z autorką tego tekstu, niejednokrotnie zadziwiając pytaniami dotyczącymi pracy dziennikarza. Z kolei w czwartek świetlicę odwiedzili przedstawiciele związku piłsudczyków. Prezes kartuskiego oddziału - Tomasz Kocent opowiedział dzieciom nie tylko o marszałku, ale też drodze do niepodległości.

Półkolonie potrwają do 27 lipca. Warto dodać, że świetlica przy parafii św. Wojciecha działa przez cały rok szkolny od września do czerwca w godz. 13-17. Regularnie odwiedza ją kilkunastu uczniów, głównie z klas 1-3, ale też 4-6 szkół podstawowych. Dzieci mogą korzystać z pomocy wychowawców przy rozwiązywaniu zadań domowych, uczestniczą też w dodatkowych zajęciach z różnych przedmiotów.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.