Kamienica Królewska. Kolejna udana akcja oddawania krwi za nami

sobota, 21 lipca 2018 r., 15:58
fot. AL

Za nami ósma akcja oddawania krwi zorganizowana przez parafialny klub z Kamienicy Królewskiej. Po raz kolejny nie brakowało chętnych do podzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. Tym drogocennym darem podzieliło się 39 osób, oddając łącznie 17,55 litrów krwi. Celem tamtejszego klubu jest oddanie 100 litrów, by uczcić tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

69 osób odpowiedziało na zaproszenie Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej, który w sobotę zorganizował już ósmą zbiórkę krwi. Najcenniejszym lekiem, jakim jest krew mogło podzielić się 39 osób, łącznie oddając 17,55 litra płynu ratującego życie.

Wynik jest tym bardziej imponujący, że akcja została przeprowadzona na w czasie sezonu wakacyjnego, w którym to szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na krew. W tym też czasie odnotowuje się bowiem większą liczbę wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności krwiodawców.

- Frekwencja wśród krwiodawców ponownie dopisała, z czego bardzo się cieszymy. Jestem dumna z tego, że wciąż nie brakuje osób do dzielenia się cząstką siebie, darem krwi, która ratuje zdrowie i życie. Z akcji na akcję odzew jest coraz większy i mam nadzieję, że ta rosnąca tendencja zostanie utrzymana - podkreśla współorganizatorka akcji, Irena Gliszczyńska, zastępca prezesa Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

Sobotnia zbiórka była drugą z akcji tamtejszego klubu, którego celem jest zebranie 100 litrów krwi w tym roku, co ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Po 123 latach naznaczonych walką, cierpieniem, wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj uzyskał suwerenność. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy podziękować wszystkim bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność, przelewali krew, a nawet ginęli wraz ze swoimi rodzinami. Mamy wielkie szczęście żyć w wolnym kraju, dlatego też oddając krew chcemy podziękować minionym pokoleniom, które walczyły o naszą wolność - przypomina Irena Gliszczyńska.

Do założonego celu brakuje 68,950 litrów. Najbliższa akcja oddawania krwi odbędzie się 22 września br.

- Poprzez takie inicjatywy warto uświadomić ważność tych akcji i przekonywać, że oddawanie krwi to nie nałóg, ale altruizm i bohaterstwo, które ratuje ludzkie życie - akcentuje Irena Gliszczyńska.

- Dziękuję wszystkim wszystkim osobom, które zdecydowały się pomóc oddając to, co mają najcenniejsze. Należą się im ogromne gratulacje i podziękowania, a w szczególności tym osobom, którzy przyszli oddać krew prosto z nocnego dyżuru bądź zwalniając się z pracy, przerywając pracę na roli, czy pozostawiając małoletnie dzieci pod opieką osób trzecich - dodaje.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.