Festiwal Tradycji Kaszubskich w Chmielnie - Krzysztof Najda Mistrzem Polski w zażywaniu tabaki

niedziela, 22 lipca 2018 r., 02:49
fot. nadesłane/Jarosław Brzeski

W sobotnie popołudnie w Chmielnie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Tradycji Kaszubskich. Imprezie towarzyszyły szesnaste Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki. O tytuł najlepszego tabacznika rywalizowało dziesięcioro zawodników. Złotą Tabakierę w tym roku zdobył Krzysztof Najda.

Sobota w Chmielnie upłynęła pod znakiem Festiwalu Tradycji Kaszubskich i towarzyszących mu Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników - do walki o tytuł mistrza przystąpiło dziesięć osób - zarówno mieszkańców Kaszub, jak i turystów. Wśród zawodników był m.in. Zbigniew Klawikowski, bohater programu "Rolnik szuka żony". Ocenie komisji podlegały m.in. ubiór i tabakiera uczestnika, sposób zażywania i prezentacji swojej osoby na scenie i tabaczna gadka, czyli krótka gawęda związana z tematyką mistrzostw.

Największe uznanie jury zdobył Krzysztof Najda. Srebrną Tabakierę przyznano Piotrowi Mahlikowi. Brązową Tabakierę wywalczył Zbigniew Klawikowski z Tuchlina. Nagrodę Sołtysa Chmielna otrzymał Ryszard Bir.

- Ja nie będąc Kaszubą dość późno się z tabaką spotkałem. Na Kaszubach przypuszczam zażywał ojciec, zażywał dziadek i młodsze pokolenie miało się od kogo uczyć. Ja o tabace usłyszałem w podstawówce, będąc z klasą na wycieczce w operze. Tam była taka aria, w której padły słowa "Zażyj tabakę". Zastanawiałem się wtedy, co to jest. Potem usłyszałem powiedzenie: "Ciemny jak tabaka w rogu". Do głowy mi nie przyszło, co to mogło znaczyć. Potem na tabakę trafiłem w "Panu Tadeuszu". Tak Ksiądz Robak tabaką częstował. Ale to wszystko tak jakoś przechodziło obok mnie. Gdy byłem już żonaty, odwiedził mnie kolega i siedząc przy kawie zapytał, czy zażyjemy tabaki. Powiedziałem, że jak mi pokaże jak, to zażyję. Wyjął tabakierę, zażył i mnie poczęstował. Aż mnie wbiło w fotel. A kolega patrzył, czy kichnę. Nie kichnąłem. Kolega spojrzał na mnie i powiedział "Ty to będziesz zażywał". Wykrakał. Od 20 lat zażywam, tabakierę zawsze w kieszeni noszę - mówił zdobywca Złotej Tabakiery.

- Tak naprawdę od tabaki się zaczęło. Dziś mamy Festiwal Tradycji Kaszubskich, a mnie kaszubszczyzna wciągnęła właśnie poprzez tabakę. Zacząłem drążyć temat tradycji kaszubskich, folkloru, poznałem historię tabaki. To wszystko, co stanowi o tożsamości Kaszub, o odrębności to właśnie tabaka. To, co było zakazane w czasie zaboru, było pielęgnowane właśnie przez Kaszubów i jest pielęgnowane do dziś kontynuował Krzysztof Najda.

Nagrodę publiczności zdobył Sławomir Augustyniak z Poznania. Jak przyznał podczas swojego wystąpienia tabakę zażył po raz pierwszy trzy godziny przed swoim występem - w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

- Przyjechałem do was w czwartek z Wielkopolski. Po raz pierwszy. Mieszkańcy Kaszub - urzekliście mnie swoim przywiązaniem do patriotyzmu, do tego, że kultywujecie swoją odrębność, a jednocześnie wiecie gdzie mieszkacie i myślicie o Polsce. To, co od czwartku zobaczyłem u was zrobiło na mnie wielkie wrażenie i chciałbym to przenieść, najlepiej jak tylko się da w moje strony. Mój poprzednik opowiadał, jak zaczęła jego historia z zażywaniem tabaki. Moja rozpoczęła się jakieś trzy godziny przed występem w muzeum kaszubskim. Rewelacja. To, co wiem o zażywaniu tabaki, wiem tylko dzięki waszej życzliwości - mówił Sławomir Augustyniak z Poznania.

Po zakończeniu mistrzostw wszystkich uczestników imprezy zaproszono do wspólnego zażycia tabaki. Imprezie towarzyszyły liczne koncerty i występy artystyczne. Na scenie podziwiać można było m.in. KZPiT Chmielanie oraz grupę z ZPiT Lewino. Nie brakowało też stoisk twórców ludowych i pełnych pysznego jadła stoisk członkiń kół gospodyń wiejskich. Wielokrotny zwycięzca mistrzostw i współorganizator imprezy - Tadeusz Makowski przygotował małą wystawę z kaszubskimi instrumentami i tabaką, prezentował też dawną metodę mielenia tabaki. Imprezę zakończyła zabawa z zespołem Dido.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.