Kartuzy. Ogródki działkowe przy Kolegiacie zostaną zlikwidowane, gmina powiększy parking

wtorek, 24 lipca 2018 r., 12:50
fot. internet/rzut ekranu/google.maps

W przyszłym roku gmina planuje przystąpić do prac związanych z rozbudową parkingu w pobliżu Kolegiaty, przy ul. Wzgórze Wolności w Kartuzach. W ramach inwestycji powstanie też ciąg pieszo-jezdny, który połączy ul. Klasztorną z ul. Westerplatte, co ma usprawnić kierowcom poruszanie się w tym rejonie. W związku z budową zlikwidowane zostaną znajdujące się w pobliżu ogródki działkowe.

Przypomnijmy, że gmina przejęła grunty od parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach na mocy uchwały z listopada 2015 roku. Wówczas radni podjęli uchwałę dotyczącą przejęcia w formie darowizny działki o powierzchni 8 tys. m kw. Kilka miesięcy po tym, na sesji w lutym 2016 roku, radni dopytywali burmistrza o plany związane z przeznaczeniem gruntu. Wówczas nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi. Na prośbę naszych czytelników powróciliśmy do tematu. Jak się okazuje, dziś kartuski urząd wie, jak zagospodaruje ten teren. Będzie on przedłużeniem wybudowanego w 2016 roku parkingu przy kolegiacie z ciągiem pieszo-jezdnym.

- W I etapie wykonaliśmy parking przy Kolegiacie i teraz będziemy przystępować do kolejnych prac. Powstanie tam ciąg pieszo-jezdny i parking między ulicą Klasztorną a Westerplatte. W związku z tym, że zmniejszyliśmy liczbę miejsc parkingowych przy cmentarzu dla obsługi cmentarza i szkoły, przygotowujemy drugi etap. Połączymy tym parkingiem dwie ulice - wyjaśnia burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Inwestycja ta ma również służyć bezpieczeństwu. Bardzo trudno wydostać się z tej krzyżówki - z jednej strony jest Biedronka, z drugiej wyjazd z Kolegiaty i często dochodzi tam do wypadków i stłuczek. Ustaliliśmy, że wjazd będzie od strony ul. Klasztornej, a wyjazd będzie prowadził przez ulicę Westerplatte. Będzie można bezpiecznie wyjechać ulicą Westerplatte i bezpiecznie włączyć się do ruchu. Będzie to bardzo istotna dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców inwestycja, a jednocześnie zwiększymy też liczbę miejsc parkingowych - wyjaśnia szef kartuskiego magistratu.

Wjazd obsługujący parking od strony Klasztornej będzie jednocześnie stanowił przedłużenie drogi wyjazdowej prowadząc do ul. Westerplatte. Obecnie trwają prace nad projektem. Gmina planuje przystąpić do prac w przyszłym roku.

Na tym terenie znajduje się obecnie kilkanaście ogródków działkowych. Gmina wypłaci osobom, które je użytkują odszkodowania zgodnie z wyceną biegłego. Na ten cel zabezpieczono ponad 200 tys. zł w budżecie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.