Trwają prace przy termomodernizacji szpitala - w październiku zakończenie robót

środa, 25 lipca 2018 r., 11:42
fot. MD-Z

Za trzy miesiące zakończyć się mają prace przy termomodernizacji kartuskiego szpitala. Dzięki tej inwestycji Powiatowe Centrum Zdrowia zmieni się nie tylko z zewnątrz. W budynku placówki wymieniany jest cały system elektryki, system ocieplenia i montowane są odnawialne źródła energii.

Prace przy termomodernizacji rozpoczęły się w marcu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem potrwają do końca października. Wykonawcą inwestycji jest firma Elwoz. Realizacja całego przedsięwzięcia jest niezwykle skomplikowana ze względu na specyfikę działalności placówki. Podczas remontu cały szpital funkcjonuje nieprzerwanie. Zarówno wykonawca, jak i zespół pracowników szpitala starają się, by pacjenci jak najmniej odczuwali remont.

- Prace przy zewnętrznej elewacji budynku to tak naprawdę najmniejsza część całego projektu. Poziom skomplikowania tej inwestycji jest ogromny. Wymieniamy właściwie całą infrastrukturę energetyczną. Dołączenie nowoczesnej instalacji do instalacji z lat sześćdziesiątych to olbrzymie wyzwanie. Musieliśmy sprawdzić m.in. czy systemy ruszą w momencie awarii prądu - informuje Paweł Witkowski, prezes szpitala.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji m.in. wykonana zostanie termomodernizacja głównego gmachu szpitala oraz budynku B, gdzie mieści się oddział chorób wewnętrznych oraz apteki przyszpitalnej. Prace obejmą m.in. docieplenie przegród budynków, wymianę stolarki, modernizację instalacji c.o., wymianę źródeł ciepła, wymianę i modernizację urządzeń energochłonnych oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Na dachach budynku głównego i budynku B zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Projekt zakłada również wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, budowę nowej stacji transformatorowej wraz z liniami kabli zasilających, instalację systemu informatycznego do sterownia i nadzoru nad pracą oraz montaż nowej windy osobowej. Wszystko służyć ma poprawieniu efektywności energetycznej placówki.

Koszt inwestycji to 6.593.956,09 zł., natomiast dofinansowanie 3 533 508,27 zł tj. 65 proc. wydatków kwalifikowanych.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 10 Energia, Działania 10.1 Efektywność energetyczna - mechanizm ZIT, Poddziałania 10.1.1 Efektywność energetyczna - mechanizm ZIT - wsparcie dotacyjne współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.