Zarabianie na nieruchomościach - czy warto kupić mieszkanie, a potem je sprzedać?

środa, 25 lipca 2018 r., 14:08
fot. nadesłane

Rynek nieruchomości to obszar, który z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija. Inwestycja w budynki to pewny zysk, dlatego coraz więcej osób lokuje swój kapitał w mieszkania lub inne lokale. Później zazwyczaj przeznaczone są one na wynajem lub sprzedawane z kilkunastoprocentowym zyskiem. Jednak czy jest tak zawsze i czy opłaca się kupić mieszkanie, by potem je sprzedać?

Zapotrzebowanie na mieszkania

W ciągu roku jest kilka okresów, w trakcie których występuje wzmożone zainteresowanie mieszkaniami (np. przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego, kiedy rodzice decydują się na zakup pociechom lokum w innym mieście). To najlepszy czas na sprzedaż mieszkania - często można zyskać na tym całkiem duże pieniądze. Jednak nie tylko wtedy da się zarobić na nieruchomościach. Jak pokazują statystyki, deweloperzy z każdym rokiem wprowadzają na rynek coraz więcej mieszkań, a także zwiększają liczbę planowanych budowli. Dzieję się tak z powodu zainteresowania kupnem nowego lokum przez coraz więcej osób. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim w odpowiednim czasie, można je potem odsprzedać ze sporym zyskiem - wszystko zależy jednak od kilku czynników.

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Jeżeli planuje się zakup mieszkania w celu jego sprzedaży, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Znaczenie będzie mieć oczywiście lokalizacja. Największe miasta mogą pochwalić się wysokimi cenami za m² (Warszawa - ok 7800 zł, Wrocław 6500 zł, a Kraków 7400 zł), z kolei poza obszarem miejskim ceny będą o wiele niższe. Planując więc sprzedaż mieszkania z zyskiem, należy szukać czegoś w granicach miasta. Lokalizacja na mapie danej aglomeracji również ma wpływ na cenę obiektu - im bliżej centrum, tym ceny rosną. Jednak nie zawsze będzie dotyczyć to każdego miasta - często nowe osiedla, zadbane i odpowiednio zabezpieczone, ale ulokowane na obrzeżach są na tyle atrakcyjne, że ceny za m² nie ustępują tym z okolic centrum. Co więcej, najczęściej budynkami tymi zarządza profesjonalny zarządca taki jak np. https://www.nordhome.com.pl, który dba o ich stan techniczny, a także wizualny (dużo zieleni, zadbane trawniki, tarasy oraz inne elementy części wspólnych).

Kupić i sprzedać czy wynająć?

Z pewnością nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy ona od różnych czynników. Kupując mieszkanie na kredyt i wynajmując, ma się pewność, że koszty wynajmu z nadwyżką pokryją ratę kredytu. Mieszkanie będzie spłacać się samo, jednak zawsze ryzykuje się późniejszymi problemami z lokatorami. Z kolei kupując, a następnie z zyskiem sprzedając nieruchomość zarabia się raz, ale często z kilkunastoprocentową nadwyżką, co także jest opłacalne.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.