Weekend z jazzem, kulturą kaszubską i na sportowo

czwartek, 26 lipca 2018 r., 19:11

Jazz w Lesie, Jarmark Kaszubski, Triathlon w Chmielnie - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Będzie się sporo działo. W Sulęczynie usłyszymy światowej sławy muzyków jazzowych, w Kartuzach gwiazdami będzie Enej i legenda polskiej sceny muzycznej - Big Cyc, nie zabraknie wydarzeń sportowych i koncertów muzyki klasycznej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Piątek

Jazz w Lesie

W piątek w Leśnym Dworze w Sulęczynie rozpocznie się kolejna odsłona Festiwalu Jazz w Lesie. Będzie to już 23. edycja imprezy, która przyciąga na Kaszuby melomanów z całej Polski. Dwudniowy festiwal rozpocznie się o godz. 20.15 koncertem Janusza Mackiewicza i Elec-Tri-City. Na koncercie grupa prezentuje autorskie utwory z najnowszej płyty "Depth Of Focus" a gościem specjalnym zespołu będzie wybitny kanadyjski saksofonista Kent Sangster. W kolejnej odsłonie na scenie pojawi się Tyler Hornby Quartet. W repertuarze grupy znajdują się autorskie kompozycje perkusisty i lidera, Tylera Hornby, który zarejestrował je na albumie Launch wydanym w 2016 roku przez Chronograph Records. Na finał piątkowej imprezy zagra Leszek Kułakowski Quintet z gościem specjalnym saksofonistą Andym Middletonem z USA. Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory z najnowszego krążka "Copy&Insert" a także z wcześniejszych płyt muzyka.

Sobotnie koncerty rozpocznie o godz. 20.15 Paul Rutschka i "The Brag Pack". Szeroki repertuar tej międzynarodowej formacji obejmuje utwory z nowoczesnym podejściem do swingu oraz solidny groove i improwizacje free. W kolejnej odsłonie usłyszymy Artura Dutkiewicza z Trio "Traveller".
Projekt "Traveller", zawierający w całości kompozycje Dutkiewicza, jest wewnętrzną podróżą po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach, wyrażonych za pomocą dźwięków. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z nastrojowością i głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej. Imprezę zamknie koncert jubileuszowy z okazji 60. lecia pracy artystycznej Wojciecha Karolaka. Udział wezmą oprócz gospodarza same znakomitości Polskiego Jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, Maciej Sikała, Robert Majewski, Big band Jana Konopa i inni. Ceny biletów - piątek zamiast 80 zł, sobota 95 zł, dwudniowy karnet 140 zł.

Sobota

Akcja krwiodawstwa w Żukowie

W sobotę w Żukowie, w godzinach od 9 do 13 odbędzie się akcja zbiórki krwi. Krwiobus oczekiwał będzie na dawców przy ul. Gdańskiej 59A na parkingu CH Byczkowski przy aptece.

Triathlon w Chmielnie

W sobotę o godz. 12 rozpocznie się kolejna edycja triathlonu w Chmielnie. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 1/8 IM oraz 1/4 IM. Zawodnicy będą ścigać się najpierw w wodzie, potem na rowerach, a na końcu w biegu. Wyścigi główne zostaną poprzedzone rywalizacją dzieci we wszystkich kategoriach wiekowych. Zawody kierowane są zarówno do początkujących jak i bardziej doświadczonych zawodników. Dla jednych ma być to świetna zabawa, a dla drugich solidny trening.

Jarmark Kaszubski w Kartuzach

W sobotę o godz. 16 w Kartuzach rozpocznie się kolejna edycja Jarmarku Kaszubskiego.To wielkie, dwudniowe święto twórców ludowych, kół gospodyń wiejskich i wszystkich związanych z kulturą regionu. Na przybywających do Kartuskiego Parku Solidarności czeka mnóstwo atrakcji, występów gwiazd oraz konkursy i zabawy dla dzieci. To impreza z kilkudziesięcioletnią tradycją, która daje okazję nie tylko do zabawy przy koncertach, ale również do spotkania z twórcami ludowymi, kulturą i sztuką Kaszub. W sobotnim programie imprezy m.in. zabawy dla dzieci, występy kaszubskiego zespołu Lewino, Juana Felipe Alvarado, Poblo i Dominiki Kwiatkowskiej. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie grupa Enej.

W niedzielę Jarmark rozpocznie się o godz. 15.30. W programie m.in. rozstrzygnięcie zawodów wędkarskich o Puchar Burmistrza Kartuz, program dla dzieci, występy Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", Mateusza Pawelczyka, Kapeli Czerniakowskiej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Big Cyc.

Festyn rodzinny w Staniszewie

"W rodzinie siła" - pod takim hasłem w sobotę w Staniszewie odbędzie się festyn rodzinny. Festyn rozpocznie się o godz. 16. W programie zabawy i konkursy kulturalno - sportowe z nagrodami, kabarety i inne występy. Od godz. 20 zaplanowano zabawę taneczną. Na festyn zaprasza Sołtys Staniszewa wraz z Radą Sołecką.

Wernisaż wystawy Karola Lewalskiego

W sobotę o godz. 19  Galerii Refektarz w Kartuzach odbędzie się wernisaż wystawy linorytu barwnego Karola Lewalskiego, "Aperitif u Karola". Grafiki prezentowane na wystawie stanowią swojego rodzaju podsumowanie, czy też zwieńczenie dotychczasowej, prawie pięcioletniej pracy twórczej artysty w materii linorytu. Są zamknięciem pewnego etapu twórczości, a jednocześnie zapowiedzią nowego początku. Prace, które będzie można obejrzeć stanowią efekt podejścia, opartego na spontaniczności, zatraceniu i eksperymencie a także zabawy.

Niedziela

Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę o godz. 19 w Kolegiacie odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu muzyki kameralnej. Wystąpią: Małgorzata Klorek - organy i trio harmonijkowe Animato - Marek Jaroszyński- harmonijka chromatyczna, Piotr Bieliński- harmonijka akordowa i Piotr Włodarczyk- harmonijka basowa. Wstęp wolny.

Żukowskie Lato Muzyczne

W niedzielę o godz. 16 odbędzie się ostatnia odsłona Żukowskiego Lata Muzycznego. Tym razem na scenie na dziedzińcu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie zagości muzyka, taniec i śpiew zza wschodniej granicy. Publiczność wysłucha koncertu pt. "Dźwięki Młodej Białorusi - muzyka i taniec".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.