Strażacy modlili się u stóp Sianowskiej Madonny

czwartek, 26 lipca 2018 r., 21:21
fot. AL

Trwają uroczystości odpustowe w sianowskim sanktuarium. Przez tydzień tysiące wiernych przyjeżdża oddać hołd "Królowej Kaszub". Nie zabrakło także druhów z 52 jednostek OSP z całego powiatu kartuskiego oraz funkcjonariuszy straży pożarnej. W czwartek wzięli oni udział w dedykowanej im mszy świętej.

Tradycyjnie, dwa razy do roku, strażacy z powiatu kartuskiego pielgrzymują do sianowskiego sanktuarium. W czwartek na czele z Prezesem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach Edmundem Kwidzińskim oraz Komendantem Powiatowym PSP w Kartuzach bryg. Romualdem Pitułą stanęli u Tronu Matki Bożej Królowej Kaszub, by podziękować Jej za dotychczasową opiekę oraz powierzyć w Jej ręce dalszą służbę na rzecz ratowania życia i mienia ludzkiego.

Wspólna modlitwa druhów i funkcjonariuszy rozpoczęła się od uroczystego przemarszu do sanktuarium, gdzie strażacy wzięli udział w dedykowanej im mszy świętej.

- Nasze dzisiejsze spotkanie to już dziewiętnasta Powiatowa Pielgrzymka Strażaków powiatu kartuskiego, członków tej humanitarnej organizacji u stóp Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Jest to okazja do wspólnej modlitwy kaszubskich strażaków, ich rodzin, przyjaciół, samorządowców powiatu u Twojego Tronu w Sianowie - mówił Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach.

- Pragniemy po raz kolejny zawierzyć Tobie swoją służbę, aby jeszcze lepiej realizować dobrowolnie przyjęte na siebie obowiązki, ratując zagrożone zdrowie, życie ludzi, mienie i środowisko. Jedno zapewniam, że posługa, jaką sprawujemy na rzecz mieszkańców powiatu kartuskiego jest zawsze zgodna z naszym sumieniem i nauką społeczną kościoła - podsumował

Nabożeństwu przewodniczył kapelan strażaków, ks. dr Ryszard Różycki.

- Celem każdej pielgrzymki jest przypomnienie sobie, gdzie jest źródło życia, wody żywej. Strażacy jadąc na akcję, przywożą z sobą wodę, jednak potem trzeba szukać źródło, z którego można zaczerpnąć wodę, by ugasić pożar. To źródło dla strażackich działań jest szalenie ważne. Jeszcze bardziej ważne jednak jest to, byśmy pamiętali, że nasze źródło życia jest znajduje się w Panu Bogu. I niech ta tegoroczna pielgrzymka i ta refleksja temu służy - podkreślał w homilii ks. Ryszard Różycki.

Po nabożeństwie tradycyjnie zapalono znicze na grobie ks. Waldemara Piepiórki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.