Jest wsparcie finansowe na budowę przedszkola w Sierakowicach

piątek, 27 lipca 2018 r., 09:16
fot. internet/UG Sierakowice

Budowa przedszkola samorządowego w Sierakowicach zostanie wsparta środkami z budżetu państwa. Gmina zawarła umowę z wojewodą, który na ten cel przekaże milion złotych. Przedszkole zostanie otwarte we wrześniu.

Jak informuje na swojej stronie sierakowicki urząd, gmina otrzymała wsparcie ze środków budżetu państwa na budowę przedszkola samorządowego przy ulicy Spacerowej w Sierakowicach.

- Gmina wnioskowała o udzielenie dotacji celowej na wsparcie budowy nowoczesnej placówki oświatowej, bezpośrednio do premiera. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i 17 lipca między wojewodą pomorskim a zastępcą wójta gminy Sierakowice, została zawarta umowa, na mocy której wojewoda przekaże środki w wysokości 1 000 000 zł - czytamy na stronie urzędu.

Budowane przedszkole to obiekt energooszczędny i z tego względu gmina może ubiegać się też o dofinansowanie na budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności, w ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na każdy metr kwadratowy powierzchni może uzyskać 2.000 zł. Zatem na ten budynek przysługuje maksymalne dofinansowanie w kwocie 1.263.280 zł. Drugi komponent środków zewnętrznych ma to być pożyczka - niespełna 1.900.000 zł. Do tego dochodzą jeszcze obligacje, które radni zdecydowali się wypuścić, by móc zrealizować tegoroczne inwestycje. 2.500.000 zł ma zostać przeznaczone właśnie na budowę przedszkola.

Nowe przedszkole wyposażone będzie w osiem sal i niezbędnymi pomieszczenia dodatkowe - łazienkę oraz schowki na zabawki i łóżka. Dodatkowo w budynku znajdować się będzie blok pomieszczeń biurowych i administracyjnych dla kadry pedagogicznej oraz pomieszczenia socjalne. Do tego przedszkole wyposażone będzie w zaplecze gastronomiczne oraz salę gimnastyczną. Na tarasie zaplanowano plac zabaw, drugi znajdować się będzie na zewnątrz.

- Realizacja przedmiotowej inwestycji wygeneruje produkt niezwykle istotny społecznie i nowoczesny, jedyny w swoim rodzaju m.in. ze względu na innowacyjne rozwiązania budowlane oraz szerokie zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Obiekt ogrzewany będzie energią geotermalną poprzez zastosowanie pomp ciepła (ogrzewanie podłogowe). Ponadto po stronie południowej budynku znajdują się witryny zapewniające transmisję energii cieplnej (promieniowania słonecznego) i jej akumulację w posadzkach (wykorzystanie posadzek jako akumulatora termicznego). Budynek zasilany będzie w energię elektryczną pochodzącą z hybrydowej instalacji OZE - informuje urząd.

Koszt budowy to około 9,7 mln złotych.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.