Jak dbać o lilie?

sobota, 28 lipca 2018 r., 12:01
fot. nadesłane

Lilie są dość wymagające, ze względu jednak na ich przepiękne kwiaty, warto włożyć odrobinę wysiłku w ich uprawę. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą zdobić nasz ogród od czerwca, aż do sierpnia.

Przygotowanie rabaty

To niezwykle ważna czynność, od której zależy powodzenie uprawy. Lilie lubią stanowiska słonecznie, choć dobrze czują się także w półcieniu. Rabatę pod ich uprawę najlepiej przygotować już dwa tygodnie przed planowanym terminem wysadzenia cebul do gruntu. W tym celu przekopaną ziemię należy wymieszać z odkwaszonym torfem, przekompostowaną korą oraz niewielką ilością piasku. Podłoże pod uprawę lilii musi być bowiem żyzne, przepuszczalne i przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Sadzenie i wykopywanie cebul

Cebule lilii wysadzamy do gruntu na przełomie września i października. Odmiany późno kwitnące możemy także sadzić wiosną. Głębokość, na jakiej umieszczamy cebule, powinna być bowiem równa ich obwodowi. Nie można zapominać także o zachowaniu odpowiednich odległości, sadzimy je w odstępach około 25-30 cm. Cebule lilii mogą zostać na tym samym miejscu 2-3 lat. Po tym, czasie dobrze jest je wykopać, oczyścić i przenieść na nowe miejsce. Wyjęte z podłoża, możemy od razu umieścić na nowym stanowisku lub przechować do wiosny i wówczas wysadzić z powrotem do ziemi. Jeśli interesują Cię duże cebule lilii to sprawdź tu.

Pielęgnacja linii

Lilie wymagają stale wilgotnego, ale przepuszczalnego podłoża. Podlewamy je bezpośrednio do podłoża, uważając przy tym, aby nie zmoczyć liści. Nie możemy zapominać także o ich zasilaniu. Pierwszą dawkę nawozów należy dostarczyć im tuż przed kwitnieniem, na początku czerwca, kolejny raz zaopatrujemy je w składniki odżywcze podczas kwitnienia, a następnie pod jego zakończeniu, czyli w lipcu lub sierpniu. Pamiętać trzeba także o systematycznym usuwaniu chwastów, które sprzyjają obecności szkodników i rozwijaniu się chorób grzybowych.
Po przekwitnięciu należy jak najszybciej usuwać kwiatostany, tak aby lilia nie zaczęła tworzyć nasion, ponieważ w ten sposób bardzo osłabiają się cebulki. Lilie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego wymagają okrywania na zimę. Po pierwszych przymrozkach okrywamy je korą, a kiedy mrozy mają być szczególnie silne, powinniśmy dołożyć jeszcze osłony z gałązek drzew iglastych.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.