Sezon turystyczny na półmetku. Pogoda dopisuje, a jak turyści?

piątek, 27 lipca 2018 r., 14:50
fot. archiwum/Artur Socha

Wakacje wciąż trwają, a letnia pogoda dopisuje. Tym samym nie brak więc turystów, którzy najchętniej upalne dni spędzają nad jeziorami i morzem. Niestety z powodu zamknięcia niektórych kąpielisk w powiecie kartuskim mają dość ograniczony dostęp do tego typu wypoczynku. Kaszubi równie chętnie wyjeżdżają za granicę. Najchętniej podróżują do Grecji, Turcji i Hiszpanii.

Połowa sezonu letniego już za nami. Jak mówią przedstawiciele branży turystycznej, sezon z uwagi na sprzyjającą aurę pogodową zaczął się w tym roku szybciej, bo już w maju. Jak przyznają, jest on też dużo bardziej udany, choć nie tak intensywny.

- Turyści przyjeżdżają głównie na weekendy, w tygodniu niestety jest mniej klientów. Trzeba podkreślić, że kajakarstwo to nie tylko turyści. Przyjeżdżają do nas ludzie, którzy mieszkają tu i mają po prostu więcej wolnego czasu w weekendy. W tym roku jest lepsza pogoda za czym idzie, że sezon jest trochę lepszy. Prócz Polaków mamy również zorganizowane grupy z Niemiec i Francji - tłumaczy Witold Zalewski z przystani Kajlandia.

- Cieszymy się z każdego odwiedzającego, a tym bardziej z tego, jak nasi klienci wyjeżdżają od nas zadowoleni. Przydałaby się jednak jakaś duża kampania na cały kraj. Często bywa bowiem tak, że ktoś jadący znad morza jedzie przez Kaszuby, aby ominąć korki, a tu okazuje się że trafił do przepięknej krainy - tylko już nie ma czasu, aby skorzystać z jej uroków - wnioskuje Grzegorz Skrzypkowski, właściciel m.in. Parku Miniatur.

- W tym roku jest więcej słońca niż w ubiegłym roku, przez co jest również więcej turystów. Pokoje są bardzo obłożone, nie ma już prawie miejsc i tak przez cały sezon - podkreśla Agata Tomaczkowska-Selonka, pracownik ośrodka U Stolëma w Ostrzycach.

Jak wynika z danych Centrum Informacji Turystycznej w Ostrzycach, do 25 lipca punkt odwiedziło 3.578 turystów. W ubiegłym roku natomiast od maja do września, ten sam punkt odwiedziło 7.113 osób

Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający Kaszuby?

Turyści, którzy wypoczywają w powiecie kartuskim, poza rozkoszowaniem się urokliwymi kaszubskimi pejzażami, mogą skorzystać z takich atrakcji jak: przepływ kajakowy Słupią, licznych możliwości wynajmu rowerów i rowerków wodnych, a także z muzeów. Ciekawą ofertę prezentuje również rozbudowany Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie.

- Dzielimy się coraz bogatszą infrastrukturą turystyczną. Polecamy inne parki i atrakcje turystyczne, ale też restauracje, kwatery, pensjonaty i hotele. W tej branży nie traktujemy się jak konkurencja. Jeżeli będzie się turystom podobało, jest szansa, że wrócą i może namówią kogoś na przyjazd na Kaszuby. Nasi goście są aktywni, leniuchy są już nad wodą. Od paru lat obserwujemy, że zwiedzający są ciekawi, widzą i doceniają naszą pracę, nowe instalacje, eksponaty, w które wzbogacają się Parki - są po prostu ciekawi świata. Czasem boli nas, że niszczą makiety, eksponaty, czy też samochody w Kaszubskim Graciku. Na szczęście takich gości jest zdecydowanie mniej, niż tych, którzy doceniają wkład włożony w Parki - dodaje Grzegorz Skrzypkowski

- Jesteśmy ,,atrakcją środka'', czyli gości mamy najwięcej w dni, kiedy jest pochmurno. Ostatnio pogoda sprzyja, więc turyści wybierają wodę czyli jeziora i morze. Nie mamy na co narzekać, przy obecnej ofercie trzech parków: Miniatur, Gigantów i Aut Filmowych - kontynuuje.

- Ten sezon porównywalny jest do ubiegłych lat. Naszymi klientami są Polacy i są to nasi stali klienci, którzy wiedzą co, gdzie, jest na Kaszubach. Jeśli chodzi o zagospodarowanie czasem przez klientów to jest dokładnie pół na pół. Część osób spędza swój wolny czas odpoczywając w pokojach, druga część, natomiast aktywnie uczestniczy w spływach kajakowych, jeżdżą na rowerach i pływają rowerkami wodnymi - tłumaczy Piotr Krefta.

- W naszej ofercie posiadamy również atrakcje dla gości spoza naszego obiektu, między innymi rejs statkiem. Większość gości to na pewno Polacy, choć mamy również turystów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Goście są głównie zainteresowani aktywnym spędzaniem czasu. Pytają o pola namiotowe, kajaki, parki linowe... Choć apartamenty mamy wszystkie zajęte to jest również ogromne zainteresowanie polem namiotowym - podkreśla Agata Tomaczkowska-Selonka, pracownik ośrodka U Stolëma w Ostrzycach.

Spoza granic kraju najwięcej przyjechało do nas turystów z Niemiec. Możemy spotkać również Japończyków, Chińczyków, Anglików i Norwegów, a także Francuzów.

- Naszymi klientami są zwłaszcza Polacy, ale też widzimy obywateli: Rosji, Czech, Niemiec i turystów anglojęzycznych. Od lipca to głównie turyści z południa i środka Polski - podsumowuje Grzegorz Skrzypkowski z Kaszubskiego Parku Miniatur.

Turyści zatrzymują się w hotelach zazwyczaj na weekend, maksymalnie na trzy dni. W tym roku jest więcej osób indywidualnych niż zorganizowanych grup.

Mniej turystów odnotowano za to na terenach po nawałnicowych. Przykładem tego może być gmina Sulęczyno, gdzie gości przyciągają głównie organizowane tu festiwale.

- W tym roku turystów jest o wiele mniej niż w ubiegłych latach. Natomiast koncerty i festiwale są dużo chętniej odwiedzane niż w latach ubiegłych. Na festiwal akordeonów przyjechało ponad 2.000 osób - przyznaje Zbigniew Zarzycki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

A gdzie najchętniej wypoczywają Kaszubi?

- Turyści wyjeżdżający na wakacje z Pomorza chętniej zaglądają do biur podróży niż jest to w wypadku innych województw. Być może spowodowane jest to faktem, że z północy Polski wyjazd na południe Europy, zwłaszcza we własnym zakresie, samochodem, to znacznie dłuższa wyprawa niż z południa kraju. Poza tym w tym sezonie turyści w ogóle ruszyli do biur podróży, a jednym z powodów jest rosnące przekonanie, że kupno gotowej oferty i tak jest tańsze w ostatecznym rozrachunku niż samodzielne przygotowanie wakacji - tłumaczy Jarosław Kałucki rzecznik prasowy Travelplanet.pl.

Najczęściej wybierane państwa przez Kaszubów to: Grecja, Turcja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy i Albania.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.