IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami!

piątek, 27 lipca 2018 r., 15:11
fot. internet/pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Temperatura maksymalna może wynieść 31 stopni. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli, 29 lipca do godziny 20.

Objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia jest jedenaście powiatów w Pomorskiem, poza kartuskim i kościerskim także chojnicki, człuchowski, gdański, kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura maksymalna w dzień może osiągać 29 o 31 stopni, minimalna w nocy od 18 do 20 stopni.

Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli, 29 lipca do godziny 20.

Z upałami najczęściej nie radzą sobie osoby z nadciśnieniem, chorobami płuc i serca, a także z miażdżycą. Jak twierdzą lekarze, osoby starsze i chore nie powinny w ogóle wychodzić z domu w czasie upałów. W godzinach południowych najlepiej całkowicie unikać słońca.

Należy jak najwięcej pić wody i nosić nakrycia głowy. Należy także pamiętać o zapasach napojów, warto jedną dodatkową butelkę mieć zawsze przy sobie. Przebywając nad wodą, najlepiej opalać się w ruchu, nie wylegiwać się bezczynnie. Przed wejściem do wody najlepiej schłodzić całe ciało pod prysznicem albo zmoczyć ramiona.

Nie pijmy alkoholu! Nawet jedno piwo wypite w czasie spiekoty, mocno obniża ciśnienie. Wypicie większej dawki może doprowadzić do zapaści.

Jeżeli widzisz, że ktoś słabnie, powinieneś:
- położyć taką osobę w chłodnym miejscu,
- pozwolić jej leżeć, nie podtrzymywać jej,
- rozluźnić jej ubranie,
- sprawdzić czy oddycha,
- ułożyć w pozycji bocznej ustalonej,
- jeżeli jest przytomna, zebrać krótki wywiad, czyli zapytać czy przyjmuje jakieś leki, czy na coś choruje, jeżeli tak - wezwać pogotowie, nie podawać żadnych lekarstw,
- chronić przed słońcem,
- można zmoczyć chusteczkę i zrobić okład,
- jeżeli jest przytomna, można dać jej napić się wody

Za każdym razem jeżeli osoba jest nieprzytomna, powinno się wezwać pogotowie

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.