Święto twórców i artystów ludowych - pierwszy dzień Jarmarku Kaszubskiego

sobota, 28 lipca 2018 r., 19:34
fot. MD-Z

W sobotnie popołudnie w Kartuzach rozpoczęła się kolejna edycja Jarmarku Kaszubskiego. To wielkie, dwudniowe święto twórców ludowych, kół gospodyń wiejskich i wszystkich związanych z kulturą regionu, jak również doskonała okazja do spotkania z nią. Na licznych stoiskach nie brakuje rękodzieła, a popołudnie umilają występy. Gwiazda wieczoru - zespół Enej pojawi się około godz. 21.

Sobotnia odsłona imprezy rozpoczęła się o godz. 16. Na scenie pojawili się m.in. kaszubski zespół Lewino i Juan Felipe Alvarado. Już przed południem turyści i mieszkańcy mogli odwiedzać jednak liczne stoiska twórców ludowych i nie tylko.

- Zaprosiliśmy wszystkich artystów, którzy wyrazili chęć udziału w naszym jarmarku. Mamy około trzydziestu stoisk, w tym około 20 twórców ludowych i każdy ma coś ciekawego do pokazania. Jutro będziemy rozstrzygać konkurs na najładniejsze stoisko i widać, że niektórzy wystawcy bardzo dobrze się do niego przygotowali. Pogoda dopisuje, frekwencja również, jesteśmy zadowoleni - mówi Aleksandra Maciborska-Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury.

- Zależy nam na tym, by jarmark był świętem rękodzielników, twórców ludowych, kół gospodyń wiejskich. Zależy nam na tym, by przyjechali tu turyści, by zobaczyli jak wygląda nasza kultura. Kultura kaszubska jest dziś bardzo różna, nie brakuje tej tradycyjnej, ale artyści idą z duchem czasu, elementy kaszubskiego haftu można dziś zobaczyć też na poduszkach, pracach decoupage, biżuterii - dodała.

Na licznych stoiskach twórców znaleźć można m.in. piękne rzeźby, biżuterię, kaszubskie hafty, zdobione jego motywami torby, pudełka, deseczki, i wiele wiele innych. Nie brakuje też swojskiego chleba, specjałów kół gospodyń wiejskich czy miodu.

- Na jarmark przyjeżdżamy od trzech lat ze Zblewa. Ciągnie nas w te urokliwe miejsca, tym bardziej, że tu wychowała się moja mama, z tych stron pochodzi też mój ojciec. Uważam, że tu jest wyjątkowy klimat. Zajmuję się decoupage od 2015 roku. To hobby, któremu poświęcam każdą wolną chwilę i spełniam się w tym. Jarmark Kaszubski daje mi możliwość pokazania tego, co robię. Zainteresowanie wyrobami, zwłaszcza kaszubskimi jest bardzo duże. Turyści bardzo je lubią - opowiadała Elżbieta Kawska, artystka zajmująca się sztuką decoupage.

- Bardzo fajnie, że w Kartuzach się coś dzieje. Jarmark Kaszubski to ciekawa impreza, bardzo się cieszę, że na scenie posłuchać można także zespołów kaszubskich, bo warto, by promować to, co nasze. Dziś wpadliśmy z mężem tylko na chwilę, ale jutro planujemy przyjechać na dłużej specjalnie na występ Kapeli Czerniakowskiej. To zespół, który nam przypomina dawne czasy - opowiada pani Maria z Łapalic.

Gwiazdą sobotniej imprezy będzie zespół Enej. Koncert zaplanowano około godz. 21.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.