Kartuzy. Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

niedziela, 29 lipca 2018 r., 10:27
fot. MD-Z

Najbliższe szesnaście dni spędzą wspólnie w drodze, modląc się, śpiewając, radując się i chwaląc Boga - w niedzielny poranek z Kartuz wyruszyła pielgrzymka do Częstochowy. Do celu kaszubscy pielgrzymi dotrzeć mają 13 sierpnia.

Około 100 osób wyruszyło w niedzielny poranek z Kartuz na Jasną Górę. Pielgrzymka Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej ruszyła do duchowej stolicy Polski już po raz dwudziesty ósmy. Kartuscy pielgrzymi wspólnie z lęborskimi oraz kościerskimi tworzą tzw. grupę kaszubską diecezji pelplińskiej. Jej przewodnikiem jest ks. Łukasz Delewski z parafii św. Wojciecha. Z diecezji pelplińskiej na pielgrzymkę wyruszyło pięć grup, prócz kaszubskiej, także tczewska, świecka, chojnicka i kociewska.

Przed wyruszeniem w drogę pielgrzymi wzięli udział we mszy św. w kartuskiej kolegiacie. Pielgrzymi usłyszeli wiele pięknych słów o czekającej ich drodze, otrzymali też specjalne błogosławieństwo.

- Kochani pielgrzymi, przed wami długa droga. Trzeba wstać, pozostawić swoje domy, swoich bliskich. Pewnie wielu z was czekało na ten moment, zwłaszcza ci, którzy podejmują trud pielgrzymowania po raz kolejny. Kto dziś wyrusza po raz pierwszy na pielgrzymkę na Jasną Górę, pewnie zadaje sobie pytanie "Czy dam radę? Czy dojdę? Czy osiągnę ten wyznaczony cel?", ale nie to jest najważniejsze. Nie po liczbie pokonanych kilometrów mierzy się wielkość naszego serca, ani w upale, ani w grzmotach, ani w nawałnicy, ale w tym jak otwieramy swoje serca, by nasycić się bożą obecnością. Nawet w tej ciszy pielgrzymowania, w śpiewie i w modlitwie, także wtedy gdy będzie głośno, ważne, by znaleźć dla siebie tę ciszę, w której Pan przemawia - mówił ks. Piotr Krupiński, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach.

- Niech towarzyszy wam kochani pielgrzymi Boża łaska, Boża moc i siła. I pragnienie, by przez ten trud karmić się świętym pokarmem i Słowem Bożym, Eucharystią, modlitwą i wspólnotą, która otwiera nasze serca na drugiego człowieka, na siostrę i brata, bo tak będziecie się do siebie zwracać. To najpiękniejszy sposób tworzenia wspólnoty, gdzie wszyscy jesteśmy dziećmi Boga - podkreślał proboszcz.

- Będziemy podążać za wami naszą modlitwą, wspierać was nią we wspólnotach parafialnych. Pielgrzymując będziecie dawać świadectwo swojej wiary. Niezależnie od tego ile mamy lat, przed Bogiem wszyscy jesteśmy młodzi i piękni pięknem naszego serca i ducha.

Kartuscy pielgrzymi w sobotę połączą się z grupą kościerską. Do Częstochowy pielgrzymi mają dotrzeć 13 sierpnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.