Będzie burzowo. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia

niedziela, 29 lipca 2018 r., 11:05
fot. nadesłane/MeteoPomorze

Upał i burze z gradem mają towarzyszyć niedzielnej aurze na Kaszubach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tym zakresie ostrzeżenie drugiego stopnia. Warto więc zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim wypoczywając nad wodą.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla 15 pomorskich powiatów, a mianowicie kartuskiego, kościerskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworskiego, puckiego, starogardzkiego, sztumskiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, progonozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi ostrzegają też lokalni synoptycy.

- Prognozuje się wystąpienie burz z intensywnymi opadami deszczu do 15 - 25 mm. Nie wykluczony również grad oraz silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Skumulowane sumy opadów mogą wynieść do 30 - 40 mm - podaje Dawid Gackowski z MeteoPomorze.

Ostrzeżenie obowiązuje od niedzieli godz. 12 do poniedziałku, do godziny 3.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest wysokie. W związku z tym zalecana jest szczególna ostrożność.

- Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.