Z Serca Kaszub wyruszyli na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

poniedziałek, 30 lipca 2018 r., 10:56
fot. AL

W poniedziałkowy poranek kilkadziesiąt osób wyruszyło na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę z Kościerzyny. Dla pątników z powiatu kartuskiego jest to już drugi dzień wędrowania. Kaszubskich pielgrzymów pożegnał biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Ze śpiewem na ustach kilkadziesiąt osób wyruszyło w poniedziałkowy poranek w trasę na Jasną Górę. Zanim jednak wkroczyli na pątniczy szlak, wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył biskup diecezjalny ks. Ryszard Kasyna.

- Wszyscy jak jesteśmy tu, w Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie, mamy świadomość, że czas pielgrzymki, którą daje nam Pan Bóg, nigdy nie jest czasem straconym. Turysty rusza na szlak z powodów świeckich. Nie podejmuje postu, jałomużny, modlitwy. Po prostu korzysta z przyjemności życia, wolnego czasu, rozrywek. Poświęcenie, wyrzecenie staje się dla wycieczkowicza powodem smutku i pretensji do organizatorów wycieczki. (…) My pragniemy być pielgrzymami, którzy ruszają w drogę na ustach i w sercu z Jezusem. Jesteśmy pielgrzymami, którzy zmierzają do stolicy Królowej Polski. Wasze wędrowanie, pielgrzymoanie zorientowane jest na świętość, na Pana Boga, cel nadprzyrodzony, by Króletwo Niebieskie jak ziarnko gorczycy wzrastało w naszych sercach, świadectwie życie naszego - mówił podczas homilii biskup diecejzalny ks. Ryszard Kasyna.

- Będąc pielgrzymami każdy z nas jest listem, pisanym samym sobą, życiem, świadectwem tego życia. Jesteśmy listem pisanym na kartach naszego serca i serc ludzi, których będziemy spotykać na drodze naszego pielgrzymowania. Ten list powinien być czytelny i zrozumiały dla wszystkich. Pielgrzym jest listem, który niesie przesłanie od Pana Boga. (…) Hasłem tegorocznej pielgrzymki diecezji pelplińskiej jest "Z Maryją wolni", bowiem tak jak ona pragniemy być czytelni, staramy się być wolnymi od grzechu, otwarci na Boże wezwanie. Mamy świadomość, że z jej wstawiennictwem i z jej przyczyną mamy szansę być wolni, jako naród - wspominając 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również wolni wewnętrznie - od pokus, wybierając miłość, wierność i posłuszeństwo woli Bożej - kontynuował

Pielgrzymi mają do pokonania około 500 kilometrów. Do celu, a więc do Czarnej Madonny, mają dotrzeć 13 sierpnia.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.